Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

daca am 32 de ore suplimentare si mai am si o zi de sarbatoare legala ce pot sa primesc in plata? adica poate sa mi le plateasca pe toate?
Munca suplientara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 30 de zile dupa efectuarea acesteia, daca nu se poate acorda zile liebre se adauga la salariu un spor ce nu poate fi mai mic de 75%, adica ar trebui sa va plateasca cu cel putin 75% mai mult decat o ora obisnuita.

Pt ziua de sarbatoare legala se acorda zi libera platita, daca nu se acorda se adauga un spor la salariu ce nu poate fi mai mic de 100%.

Deci trebuie sa va plateasca tot