Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

Buna ziua! Se intampla ceva foarte ciudat la sotul meu la serviciu. A avut ore suplimentare si aproximativ doua luni de concediu fara plata , partial septembrie, octombrie si partial noiembrie, periuada in care i-au fost platite doua zile de concediu de odihna . La ridicarea drepturilor salariale aferente lunii decembrie , i s-au oprit banii pentru cele doua zile de concediu iar orele suplimentare au fost platite ca ore normale fara nici un spor , ba mai mult raspunsul a fost "vedeti noi v-am platit suta la suta si nu 75 la suta cum prevede codul muncii" Este vorba de o noua angajata care interpreteaza codul muncii in mod eronat sau are dreptate? Cum trebuiau platite orele suplimentare in anul 2010 si 2011?Va multumesc!
ramane la ltitudinea angajatorului daca vrea sa le plateasca sau sa le transforme in zile libere.
Angajatorul a ales sa le plateasca dar ca ore obisnuite, chiar i-a spus ca i-a facut o favoare ca nu i le-a platit cu 75 la suta din salariul cuvenit pe ora ci cu 100 la suta , adica i-a platit ora normal, nu ca ora lucrata peste programul normal de 8 ore, la solicitarea patronului .A spus ca asa prevede codul muncii. De ce se mai cheama ore suplimentare si cum prevede codul muncii sa fie platite orele suplimentare?
Art. 119. - (1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în
următoarele 30 de zile după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele
prestate peste programul normal de lucru.
Art. 120. - (1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în
termenul prevăzut de art. 119 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi
plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se
stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al
contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.
vera58 a scris:

Buna ziua! Se intampla ceva foarte ciudat la sotul meu la serviciu. A avut ore suplimentare si aproximativ doua luni de concediu fara plata , partial septembrie, octombrie si partial noiembrie, periuada in care i-au fost platite doua zile de concediu de odihna . La ridicarea drepturilor salariale aferente lunii decembrie , i s-au oprit banii pentru cele doua zile de concediu iar orele suplimentare au fost platite ca ore normale fara nici un spor , ba mai mult raspunsul a fost "vedeti noi v-am platit suta la suta si nu 75 la suta cum prevede codul muncii" Este vorba de o noua angajata care interpreteaza codul muncii in mod eronat sau are dreptate? Cum trebuiau platite orele suplimentare in anul 2010 si 2011?Va multumesc!

Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 30 de zile după efectuarea acesteia. În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 30 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.

Sporul pentru muncă suplimentară este de 100% din salariul de bază.