Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Dreptur asupra resurselor naturale (gaz metan)
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Dreptur asupra resurselor naturale (gaz metan)

Buna ziua

Asi dori sa am informati in legatura cu legislatia asupra resurselor naturale.
Am un teren privat in vecinatate exista fintina de gaz metan, in cazul in care se face foraj pe terenul meu si se gaseste gaz ce drepturi am?
Va multumesc anticipat
Rizou
rrizou a scris:
Asi dori sa am informati in legatura cu legislatia asupra resurselor naturale.
Am un teren privat in vecinatate exista fintina de gaz metan, in cazul in care se face foraj pe terenul meu si se gaseste gaz ce drepturi am?

Buna ziua,
Constitutia Romaniei:
Art. 136
(1) Proprietatea este publică sau privată.
(2) Proprietatea publică este garantată şi ocrotită prin lege şi aparţine statului sau unităţilor administrativ-teritoriale.
(3) Bogăţiile de interes public ale subsolului, spaţiul aerian, apele cu potenţial energetic valorificabil, de interes naţional, plajele, marea teritorială, resursele naturale ale zonei economice şi ale platoului continental, precum şi alte bunuri stabilite de legea organică, fac obiectul exclusiv al proprietăţii publice.
(4) Bunurile proprietate publică sunt inalienabile. În condiţiile legii organice, ele pot fi date în administrare regiilor autonome ori instituţiilor publice sau pot fi concesionate ori închiriate; de asemenea, ele pot fi date în folosinţă gratuită instituţiilor de utilitate publică.
(5) Proprietatea privată este inviolabilă, în condiţiile legii organice.

legalmgm, utilizator