Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... SCHIMBARE COD DE BARE
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

SCHIMBARE COD DE BARE

Buna seara. Am si eu o mare problema. va rog mult sa ma ajutati. Ieri seara am fost intr-un supermarket sa ma uit pe la oferte si am schimbat la 3 produse diferite codurile de bare. la produsele de 150,160,10 ron am pus coduri dezlipite de pe alte produse de 17,15,2 ron. Am ajuns la casa,am achitat 34 ron,la iesirea din magazin m-a luat unul de la paza,m-a dus intr-o incapere si dupa vreo 2 ore de targuieli am achitat pretul real al produselor de 320 ron si a chemat politia. Ajuns la politie am dat o declaratie in care am scris "vazand obiectul x la pretul 150 ron si alt obiect x la pretul de 17 ron am dezlipt codul de bare de pe cel de 17 ron si l-am lipit peste cel de 150 ron.

Ce voi pati??? Nu am mai avut probleme cu politia ! Mi se va face dosar penal? Mi s-au facut poze ,mi s-au luat amprente.
Daca o sa mi se faca dosar, cat ramane in evidenta politiei?

Am mai scris in declaratie ca lucrez la SC.dddddd.srl,vor suna la serviciu sa anunte pe sefi??
Ast raspuns,sunt nelinistit! Va rog dati-mi sfaturi! Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Bineinteles ca o sa fiti cercetat penal pentru ca ati savarsit o infractiune.
Acum depinde de procuror.
Probabil ca o sa primiti o amenda penala.
eu zic ca se incadreaza la tentativa la inselaciune, art.222 rap. la art.215(1) cp.
Iar amenda penala ramane in cazier un anisor daca esti cuminte...

Daca ti-e teama sa nu te contacteze la serviciu, trimite o adresa la dosar conform careia ceri sa fii citat la adresa......

Daca nu erau mai multe produse...
O sa dureze ceva procesul, depinde si de tine cat vei tergiversa...
Bafta!
de la locul de munca i-ar putea interesa o caracterizare.....