Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... venituri luate in calcul pentru indemnizatia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

venituri luate in calcul pentru indemnizatia de crestere si ingrijire copil

Buna ziua,

Am o prietena care este insarcinata in luna a patra si doreste sa stie daca dupa nastere va beneficia de indemnizatia pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la 2 ani avand in vedere ca are o intrerupere in carnetul de munca din data de 25.03.2010 pana in 01.04.2010.

Multumesc!
Din cate stiu eu va primi indemnizatie daca intreruperea e mai mica de o jumatate de luna lucratoare si nu mai are alte intreruperi. Sotia sefului meu a fost in aceeasi situatie.
1. Din Normele deaplicare a OUG 148/2005:
Art.4
(3) În calculul celor 12 luni prevăzute la alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună în care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, precum şi cele în care solicitanţii s-au aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 1 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă, considerate, în înţelesul ordonanţei de urgenţă, lună întreagă.
(4) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului fiscal, ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la alin. (7).
(5) Prin excepţie, se acceptă ca o singură dată fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (4).

2. Deci va primi indemnizatie pentru CCC pana la 2 ani.