Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA sau SRL?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA sau SRL?

PFA sau SRL? ce-mi recomandati?
- sunt absolvent de liceu economic cu atestat in domeniul financiar bancar, am studii si postuniversitare in domeniul economic (marketing)
- in prezent am un job pe marketing-evenimente la care nu vreau sa renunt
- doresc ca in timpul liber sa fac un mic business care sa-mi sporeasca veniturile, mai exact doresc sa aduc din UE produse cosmetice si de ingrijire corporala pe care sa le comercializez in Romania.

E mai bine PFA sau SRL? In cazul unui PFA pot alege mai multe domenii de activitate decat cel prezentat mai sus?

Multumesc.
1.PFA.
2.Da, puteti alege.
Am o "brosurica" cu diferentele esentiale daca imi lasi o adresa de mail la care ti-o pot trimite.
Multumesc pentru sugestie. Intrucat aceste discutii sunt publice va pot da o adresa temporara : povestitori@yahoo.com.
PFA-ul este indicat atunci cand persoana doreste sa presteze sau sa intermedieze servicii, in mod legal. In cazul importurilor, in calitate de beneficiar/revanzator, este indicat sa aveti un SRL , avand in vedere ca se cumpara si se vinde.