avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA sau SRL?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA sau SRL?

PFA sau SRL? ce-mi recomandati?
- sunt absolvent de liceu economic cu atestat in domeniul financiar bancar, am studii si postuniversitare in domeniul economic (marketing)
- in prezent am un job pe marketing-evenimente la care nu vreau sa renunt
- doresc ca in timpul liber sa fac un mic business care sa-mi sporeasca veniturile, mai exact doresc sa aduc din UE produse cosmetice si de ingrijire corporala pe care sa le comercializez in Romania.

E mai bine PFA sau SRL? In cazul unui PFA pot alege mai multe domenii de activitate decat cel prezentat mai sus?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Elisabeta Cocolos , Consilier juridic 17:01, 21 Mai 2010
1.PFA.
2.Da, puteti alege.
Am o "brosurica" cu diferentele esentiale daca imi lasi o adresa de mail la care ti-o pot trimite.
Multumesc pentru sugestie. Intrucat aceste discutii sunt publice va pot da o adresa temporara : povestitori@yahoo.com.
PFA-ul este indicat atunci cand persoana doreste sa presteze sau sa intermedieze servicii, in mod legal. In cazul importurilor, in calitate de beneficiar/revanzator, este indicat sa aveti un SRL , avand in vedere ca se cumpara si se vinde.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa sau srl? nikoletap nikoletap PFA sau SRL? ce-mi recomandati? - sunt absolvent de liceu economic cu atestat in domeniul financiar bancar, am studii si postuniversitare in domeniul ... (vezi toată discuția)
Tipul de srl sau pfa pe care il pot infiinta Silvia Monica Silvia Monica Buna ziua, Va rog frumos, as avea nevoie de un raspuns la urmatoarea intrebare: Ce fel de SRL sau PFA pot infiinta, avand urmatoarea pregatire: - ... (vezi toată discuția)
Examenul pentru obþinerea certificatului de traducator - domeniu/specialitate Anikadnb Anikadnb Buna ziua, m-am interesant pe site-ul Cppc cum pot intra in posesia unui certificat de traducator si dat fiind ca aici s-a mai dezbatut acest subect intr-o ... (vezi toată discuția)