Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... suspendare temporara sau lichidare ?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

suspendare temporara sau lichidare ?

Daca am o firma fara activitate si vreau sa nu mai platesc impozit forfetar stiu ca am doua alternative:
a - suspendare temporara (max 3 ani)
b - lichidare
Intrebarile sunt urmatoarele:
1- pt care din variantele de mai sus nu este nevoie de control de fond de la finante
2 - la care din variantele de mai sus conturile bancare raman deschise pt a mai primi eventualele plati restante (in acest caz cum declar sumele avand in vedere ca deja am suspendat resectiv lichidat firma)
3- daca eu trebuie sa fac ceva si in ceea ce priveste conturile (inchidere) in cazul celor doua variante, sau ele se inchid automat la solicitarea Registrului Comertului sau a ANAF.
Multumesc pt raspunsuri!
aprov, utilizator
eu as opina pentru lichidare numai in cazul in care nu aveti probleme. dupa trecerea perioadei de asa-zisa criza, puteti reincepe activitatea cu o noua firma fara probleme.
aprov a scris:
Daca am o firma fara activitate si vreau sa nu mai platesc impozit forfetar stiu ca am doua alternative:
a - suspendare temporara (max 3 ani)
b - lichidare
Intrebarile sunt urmatoarele:
1- pt care din variantele de mai sus nu este nevoie de control de fond de la finante
2 - la care din variantele de mai sus conturile bancare raman deschise pt a mai primi eventualele plati restante (in acest caz cum declar sumele avand in vedere ca deja am suspendat resectiv lichidat firma)
3- daca eu trebuie sa fac ceva si in ceea ce priveste conturile (inchidere) in cazul celor doua variante, sau ele se inchid automat la solicitarea Registrului Comertului sau a ANAF.

Buna ziua,
Raspunsuri:
1. - a)
2. - a) si b) = finalizare contracte in derulare
3. - a) si b) = NU
Avand in vedere sit economica va sfatuiesc sa o lichidati
Nu se face control de fond in nici o varianta
Conturile din banci nu se inchid automat
Multumesc pentru raspunsurile de pana acum.
Totusi, inchid sau suspend activitatea la 30 iunie dar primesc in cont o suma facturata anterior lichidarii sau suspendarii pe data de 09 iulie. E posibil? Daca da, cum declar aceasta suma, in ce extras de cont si in ce balanta se va regasi ea?
In cazul lichidarii, inainte de radierea SC, Lichidatorul duce la bun sfarsit toate
contractele (obligatiile) in derulare.

In cazul suspendarii, aceasta se refera la obligatia auto-asumata de a nu mai face noi fapte de comert; contractele (obligatiile) in derulare se duc pana la finalizarea lor completa.