avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Sunt urmarit in calitate de girant al unui credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Sunt urmarit in calitate de girant al unui credit

Buna ziua....am si eu o problema cu firma de recuperari [NUME]....acum cativa ani am fost girant pentru un credit la [BANCA]...persoana pentru care am fost girant a plecat din tara si nu si-a mai achitat creditul....acum ma suna cei de la [NUME] si ma ameninta sa platesc creditul daca nu ma dau in judecata .
Ce pot sa fac, deoarece debitul este mare si eu nu am posibilitatea sa-l achit?
Ultima modificare: Vineri, 21 Mai 2010
ContSters20980, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 19:40, 21 Mai 2010
De platit ...platiti in locul lor...discutati cu banca sa va permita reesalonarea platii .Depuneti plangere penala pentru inselaciune!!!Cereti daune materiale!!
Nu e obligatoriu sa platiti.
Ca fidejusor ( girant) aveti la dispozitie beneficiul de discutiune - adica sa se indrepte creditorul spre debitor sa il execute silit - si beneficiul de diviziune - daca sunteti mai multi fidejusori.

Doar daca nu ati renuntat la aceste beneficii in mod expres.
Problema este ca persoana este plecata din tara...si nu are nici o proprietate....
Pentru a preintampina alte situatii neplacute,incercati contactarea recuperatorului esalonarea platilor restante
Ulterior aveti dreptul sa formulati actiune impotriva creditorului real debitor
ynocentta a scris:
Pentru a preintampina alte situatii neplacute,incercati contactarea recuperatorului esalonarea platilor restante

Asta atrage niste consecinte foarte dureroase, cum e recunoasterea datoriei, intreruperea prescriptiei, renuntarea la diverse beneficii pe care girantul le are.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita c.a. c.a. s-a facut un imprumut si s-a girat cu o casa evaluata 85%,casa era asigurata.girantul a facut un act la notar prin care se obliga sa plateasca.acum la ... (vezi toată discuția)
Lamuriri contract fidejusiune Nafets Nafets Buna ziua, Va rog mult, explicati-mi ce inseamna urmatorul paragraf: Fidejusorul are dreptul de a invoca beneficiul de discuţiune, beneficiul de ... (vezi toată discuția)
Instrainare imobil in timpul executarii altui imobil ContSters194995 ContSters194995 Buna ziua, Daca o persoana este garant ipotecar intrat la executare si mai are alte imobile pe numele lui, poate sa instraineze acele imobile in timpul sau ... (vezi toată discuția)