Forum Discuţii juridice Executare silită Instrainare imobil in timpul executarii altui imobil
Discuție deschisă în Executare silită

Instrainare imobil in timpul executarii altui imobil

Buna ziua,

Daca o persoana este garant ipotecar intrat la executare si mai are alte imobile pe numele lui, poate sa instraineze acele imobile in timpul sau inainte de inceperea procedurii de executare, prin donatie sau contract de vanzare-cumparare, fara sa existe riscul ca tranzactia sa se anuleze? Creditul este pe alt nume, persoana este doar garant ipotecar si nu si codebitor la credit.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
ContSters194995, utilizator
Cat timp nu exista sarcini in cartea funciara se pot face instrainari, ori alte garantii ce privesc imobilul ce se vrea a fi instrainat.
derbedea a scris:

Buna ziua,

Daca o persoana este garant ipotecar intrat la executare si mai are alte imobile pe numele lui, poate sa instraineze acele imobile in timpul sau inainte de inceperea procedurii de executare, prin donatie sau contract de vanzare-cumparare, fara sa existe riscul ca tranzactia sa se anuleze? Creditul este pe alt nume, persoana este doar garant ipotecar si nu si codebitor la credit.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!

Daca sunteti doar garant ipotecar, nu aveti decat o obligatie de garantie imobiliara, anume -garantati cu acel imobil executarea obligatiei de catre debitorul principal. Asadar, nu trebuie sa vindeti celalalte imobile, ele nu pot fi executate silit de catre executor in temeiul acelei obligatii din contractul de ipoteca.
Daca sunteti si avalist/fideijusor, raspundeti cu toate bunurile dvs prezente si viitoare, ca si garant ipotecar nu raspundeti decat cu imobilul ptr care s-a constituit ipoteca.

Chiar daca in contract se specifica ca garantul ipotecar renunta la beneficiul de discutiune si diviziune?
Da, renuntarea la beneficiul discutiunii si diviziunii nu inseamna ca se extinde garantia asupra tuturor bunurilor.
Renuntarea la beneficiuldiscutiunii si diviziunii este o clauza doreliana tot preluata de juristii din bancii din vremurile cand in banci erau poeti angajati pe post de juristi. Si astazi mai gasim poeti, dar asta e alta problema.
Garantul ipotecar nu are si nici nu a avut niciodata beneficiul diviziunii si discutiunii, neavand acest drept nici nu au cum sa renunte la el.
Beneficiul diviziunii si discutiunii apartine doar fidejusorului, in calitatea sa de garant personal, adica de garant ce raspunde cu tot patrimoniul sau in garantarea obligatiei debitorului principal.
Noul cod civil reglementeaza cate o exceptie de diviziune si/sau discutiune si la garantia ipotecara, dar sunt sensibil diferite de cele apartinand fidejusorului. Si oricum se refera doar la bunul adus in garantie.
ContSters214341, utilizator