avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj judiciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj judiciar

mama,fratele si eu suntem in judecata ptr.succesiune. fratele a adus un martor care sustine sus si tare ca defunctul tata s-a imprumutat de la el 100 usd pentru a-mi da sa-mi iau casa,fratele sustine sus si tare ca tata mi-a dat bani cand mi-am cumparat casa- dar tata murise cu un an si jumatate inainte sa-mi iau casa si nici nuse punea problema sa-mi cumpar casa, eu la vremea aceea stateam cu chirie iar casa mi-am cumparat-o prin credit ipotecar dupa ce amurit tata la 1 an si jumatate dupa . pot sa-l actionez in judecata pe martor ptr. marturie mincinoasa ?
Cel mai recent răspuns: mventuria , utilizator 22:10, 21 Mai 2010
Puteti sa faceti plangere penala insa daca lucrurile sunt asa cum ziceti ceea ce a declarat nu va avea niciun impact in proces.

avocat Claudiu Lascoschi
daca aveti probe ,puteti depune plangere impotriva martorulului.
Daca va considerati vatamat de declaratia martorului,
faceti plangere la parchet impotriva acestuia pentru
infractiunea de marturie mincinoasa, infractiune reglementata
si sanctionata de art. 260 C.pen.
Acea declaratie a martorului a influentat luarea unei decizii de catre instanta de judecata?
Iar dvs , daca aveti probe, puteti sa faceti plangere penala pentru marturie mincinoasa....
Ultima modificare: Vineri, 21 Mai 2010
Rodica Ciobanu, Avocat
Eu nu am inteles cu cati bani sustine martorul ca a fost imprumutat.Doar 100 sau mai mult?

Alte discuții în legătură

Pretentii.imprumut adriancta adriancta a si eu o nelamurire,cineva ma dat in judecata zicand ca ia dat o suma de 35 de mi de euro de iam luat un apartaent ,ma dat in judecata eu am depus la dosar de ... (vezi toată discuția)
Martor la procesul de divort cris_deo cris_deo buna ziua. unde trebuie sa actionez pt o marturie mincinoasa , calomnioasa si tendentioasa in acelas timp a unui martor in timpul procesului de divort , acum ... (vezi toată discuția)
Marturie mincinoasa parchet. xuser xuser pe scurt, sa zicem ca din cauza unor martori mincinosi (luati de buna credinta in ciuda probelor existente la dosar) procurorul dispune NUP/SUP... iar ... (vezi toată discuția)