Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj judiciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj judiciar

mama,fratele si eu suntem in judecata ptr.succesiune. fratele a adus un martor care sustine sus si tare ca defunctul tata s-a imprumutat de la el 100 usd pentru a-mi da sa-mi iau casa,fratele sustine sus si tare ca tata mi-a dat bani cand mi-am cumparat casa- dar tata murise cu un an si jumatate inainte sa-mi iau casa si nici nuse punea problema sa-mi cumpar casa, eu la vremea aceea stateam cu chirie iar casa mi-am cumparat-o prin credit ipotecar dupa ce amurit tata la 1 an si jumatate dupa . pot sa-l actionez in judecata pe martor ptr. marturie mincinoasa ?
Puteti sa faceti plangere penala insa daca lucrurile sunt asa cum ziceti ceea ce a declarat nu va avea niciun impact in proces.

avocat Claudiu Lascoschi
daca aveti probe ,puteti depune plangere impotriva martorulului.
Daca va considerati vatamat de declaratia martorului,
faceti plangere la parchet impotriva acestuia pentru
infractiunea de marturie mincinoasa, infractiune reglementata
si sanctionata de art. 260 C.pen.
Acea declaratie a martorului a influentat luarea unei decizii de catre instanta de judecata?
Iar dvs , daca aveti probe, puteti sa faceti plangere penala pentru marturie mincinoasa....
Rodica Ciobanu, Avocat
Eu nu am inteles cu cati bani sustine martorul ca a fost imprumutat.Doar 100 sau mai mult?