avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cat este salariul mediu brut pe economie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cat este salariul mediu brut pe economie?

cat este salariul mediu brut pe economie- 1700,1800 ? Daca un copil are pensie de urmas si mai si locreaza in timpul facultatii cat trebuie sa aiba trecut pe contract ca sa nu i se taie pensie? Stiu ca ceva de genul o patrime din salariul mediu brut pe economie (adica in jur de 400 ron) insa nu stiu daca s a mai schimbat ceva. Daca se poate sa mi spuneti si mie sigur.
Cel mai recent răspuns: mada1988 , utilizator 23:36, 12 Ianuarie 2011
1. Salariul mediu brut pe economie, in 2010, este de 1836 lei.
2. Pensii de urmas poate fi cumulata cu un salariu de cel mult 1/4 din 1836 = 459 lei.
Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie.
Buna ziua,


Va rog sa ma ajutati,sunt studenta,si lucrez.
Acum ceva timp tatal meu a decedat,si as vrea sa stiu ce ar trebui sa fac sa pot beneficia de pensia de urmas.
Va multumesc!
Trebuie sa mergeti la Casa de pensii de care apartineti cu domiciliu si sa depuneti actele necesare obtinerii pensiei de urmas.
Acte necesare pentru pensia de urmas:

* cerere tip
* certificatul de deces (original si copie)
* adeverinta de studii pentru urmasii copii peste varsta de 16 ani
* actul de identitate al solicitantului
* carnet de munca (original si copie)
* livret militar (original si copie)
* acte de stare civila ale solicitantului si ale urmasilor din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul
* talonul de pensie al decedatului

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas dany_lidia dany_lidia Am varsta de 40 ani si sotul meu (55ani) a decedat , acesta a fost pensionat pe caz de boala de gradul I de invaliditate. As dori sa stiu daca pot primi ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas liliana v liliana v un tanar de 18 ani, beneficiar al pensiei de urmas (tatal decedat) este student in anul I. poate sa se angajeze pe perioada determinata fara sa piarda ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas dupa 9 ani?doc necesare arsilvia arsilvia Buna seara, as avea o intrebare: tatal meu a murit in2000 iar mama mea nu a cerut niciodata pensia de urmas si nu mai lucreaza nici ea din 2001. e prea tirziu ... (vezi toată discuția)