Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cat este salariul mediu brut pe economie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cat este salariul mediu brut pe economie?

cat este salariul mediu brut pe economie- 1700,1800 ? Daca un copil are pensie de urmas si mai si locreaza in timpul facultatii cat trebuie sa aiba trecut pe contract ca sa nu i se taie pensie? Stiu ca ceva de genul o patrime din salariul mediu brut pe economie (adica in jur de 400 ron) insa nu stiu daca s a mai schimbat ceva. Daca se poate sa mi spuneti si mie sigur.
1. Salariul mediu brut pe economie, in 2010, este de 1836 lei.
2. Pensii de urmas poate fi cumulata cu un salariu de cel mult 1/4 din 1836 = 459 lei.
Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati,sunt studenta,si lucrez.
Acum ceva timp tatal meu a decedat,si as vrea sa stiu ce ar trebui sa fac sa pot beneficia de pensia de urmas.
Va multumesc!
Trebuie sa mergeti la Casa de pensii de care apartineti cu domiciliu si sa depuneti actele necesare obtinerii pensiei de urmas.
Acte necesare pentru pensia de urmas:

* cerere tip
* certificatul de deces (original si copie)
* adeverinta de studii pentru urmasii copii peste varsta de 16 ani
* actul de identitate al solicitantului
* carnet de munca (original si copie)
* livret militar (original si copie)
* acte de stare civila ale solicitantului si ale urmasilor din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul
* talonul de pensie al decedatului