Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... functionarul public, diplomat?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

functionarul public, diplomat?

poate fi functionarul public un reprezentant diplomatic al Romaniei in strainatate si daca da, ce contracte poate incheia acesta...multumesc de ajutor
Buna ziua.Diplomatul este functionar public si incheie documentele stabilite prin fisa postului
Buna ziua !
Reprezentantul diplomatic al Romaniei isi desfasoara activitatea in serviciile diplomatice si consulare,si potrivit dispozitiilor imperative art. 5 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici[2], acestia se bucura de incadrarea, legala, in categoria functionarilor publici cu statut special.
In legatura cu atributiile acestuia acestea sunt stabilite prin fisa postului .