Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare chirias
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare chirias

Daca la expirarea termenului contractual , chiriasul, persoana fizica, nu paraseste locuinta eu , ca proprietar, pot sa reziliez sau sa suspend contractele de utilitati: apa, gaze, electricitate si telefon pentru a-l determina sa paraseasca locuinta ?
Multumesc.
Daca va aflati in afara termenului contractual convenit pentru inchiriere ,legal trebuie sa parcurgeti etapele legal previzate
1-Notificati chiriasul ,cu termnen concret,prin corespondenta cu mandat confirmare in temeiul contractului de inchiriere,obligatia de eliberarea spatiului cu destinatia de locuit
2-Nu se justifica actiuni asupra contarctelor furnizare utilitati,care va obliga la costuri suplimentare
3-Daca in termenul notificat chiriasul nu intelege sa elibereze spatiul cu destinatia de locuit,aveti dreptul sa sesizati organl de politie responsabil
4-Daca chiriasul ignora/refuza eliberarea spatiului,ramane varianta solutionarii in instanta
daca nu functioneaza notificarea propusa de ynocentta, o sa trebuiasca sa faceti actiune in instanta pt evacuare. in asemenea cazuri, politia nu prea intervine daca nu aveti o hotarare judecatoreasca.

av.m.vasilescu
Probabil in contractul de inchiriere ati stipulat, cu cat inainte il notificati, conditiile de prelungire a contractului, sau data incetarii lui.
In conditiile in care ati respectat clauzele contractului, cu privire la cele de mai sus, dreptul locativ al chiriasului a incetat , la data prev, de contract.
Incercati cu politistul, iar daca nu reusiti, actiune de evacuare in instanta.
Multumesc foarte mult,pentru raspunsuri!
Ii notificati intentia dvs. de a nu mai continua contractul de inchiriere si in cazul in care nu paraseste locuinta de buna voie initiati o actiune in evacuare.