avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare chiriasi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare chiriasi

Am nevoie de un sfat de la cineva competent.
Vreau sa evacuez niste chiriasi rau platnici la intretinere. Am semnat cu ei doar un contract prin agentia imobiliara in care se stipuleaza ca daca chiriasul nu-si plateste chiria sau utilitatile contractul poate fi reziliat unilateral. O sa incep sa le trimit prin posta instiintari de evacuare. Ce pot face in cazul in care acestia nu vor sa evacueze apartamentul? Pot sa-i dau afara doar pe baza nerespectarii contractului? Cum procedez? Intru peste ei cu martori si le scot mobila afara?
Mentionez ca nu am inregistrat contractul la finante
Contractul expira la data de 01.08.2010. La expirarea contractului mai trebuie sa apelez la instanta?
Ultima modificare: Joi, 20 Mai 2010
cipriangnt, utilizator
Cel mai recent răspuns: Minciunica , utilizator 00:40, 13 Octombrie 2023
Parcurgeti cu atente clauzele contractual convenite si asumate pentru situatia rezilierii unilaterale
Conditionat de clauzele negociate ,va revine obligatia sa notificati cu respectarea legii,cu confirmare de primire,obligatia achitarii obligatiilor financiare asumate sau etapa urmatoare ,eliberarea spatiului cu destinatia de locuit
Nu recurgeti la manevra de intrare in locuinta fara acordul chiriasului,pentru a nu va confrunta cu eventuale plangeri ,sub aspectul sustragerii de bunuri materiale
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intr-adevar, clauzele stipulate in contractul de inchiriere cu privire la rezilierea unilaterala trebuie sa fie puse in practica.
In general, trebuie sa notificati chiriasii cu privire la faptul ca nu si-au indeplinit obligatia de plata a chiriei conform contractului, trebuie sa le acordati un termen de ... zile pentru achitarea sumelor restante, precum si mentionarea faptului ca in cazul in care nu isi vor indeplinii obligatia, intelegeti sa reziliati contractul conform clauzelor contractuale.
Va sugerez ca notificarea sa o trimiteti cu confirmare de primire, sau prin intermediul unui executor judecatoresc.
Ulterior aceste notificari, daca nu se achita chiria restanta, trebuie sa va adresati instantei de judecata pentru rezilierea contractului (aici depinde de clauzele contractuale), obligarea chiriasilor la plata chiriei restante si evacuarea chiriasilor.
Nici eu nu va sfatuiesc sa intrati in spatiu fara acordul chirisilor.
Av Mihai Vaduva
Chiriasii vor trebui sa dovedeasca cu facturi/chitante /documente ca au avut acele lucruri pe care sustin ca le-ar fi fost furate la momentul intrarii in imobil de catre proprietar.
Dosarele penale nu se deschide asa usor doar declarand ca ti-au disparut bunuri din casa fara sa poti dovedi cu documente ca le-ai avut.


ynocentta a scris:

Parcurgeti cu atente clauzele contractual convenite si asumate pentru situatia rezilierii unilaterale
Conditionat de clauzele negociate ,va revine obligatia sa notificati cu respectarea legii,cu confirmare de primire,obligatia achitarii obligatiilor financiare asumate sau etapa urmatoare ,eliberarea spatiului cu destinatia de locuit
Nu recurgeti la manevra de intrare in locuinta fara acordul chiriasului,pentru a nu va confrunta cu eventuale plangeri ,sub aspectul sustragerii de bunuri materiale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate face evacuarea unor chiriasi in cazul in care n-au platit 6 luni chiria? basGLM basGLM Buna ziua. As avea o intrebare. Am o chiriasa intr-un imobil pe care il detin. Detin un contract de inchiriere inregistrat la ANAF, unde mi-am platit toate ... (vezi toată discuția)
Intrebare, contract de inchiriere alina240 alina240 Buna ziua, Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva. In calitate de proprietar am dat in chirie un spatiu in baza unui contract de inchiriere. In ultima ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract inchiriere silver silver Va rog sa ma ajutati trebuie sa reziliez un contract de chirie, chiriasul ma duce cu vorba nu a platit de 2 luni. Trebuie sa am ceva concret ca au primit ... (vezi toată discuția)