avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract inchiriere

Sunt o persoana fizica care a inchiriat un apartament unei persoane juridice pe o perioada de 3 luni Contractul de inchiriere inregistrat la administratie a expirat in data de 12.01 Directorul firmei spune ca are termen 60 de zile sa paraseasca locuinta deoarece noi l-am sunat abia pe 5.01 sa-i spunem ca daca vrea prelungirea contractului chiria se modifica. Am citit in legea 114/1996 Art. 23
În cazul în care partile nu convin asupra reînnoirii contractului de închiriere, chiriasul este obligat sa paraseasca locuinta la expirarea termenului contractual dar si in OUG 40/1999
3)Proprietarul este obligat sa ii notifice chiriasului refuzul de a reinnoi contractul de inchiriere cu cel putin un an inainte de expirarea acestuia, pentru situatiile prevazute la alin. (2) lit. a) si b). In cazurile prevazute la alin. (2) lit. c) si d) notificarea se face cu cel putin 60 de zile inainte de expirarea contractului.
Acum sunt bulversata ..... cind voi avea apartamentul eliberat si in ce conditii

Multumesc

Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:31, 23 Ianuarie 2009
In primul rand trebuie studiate temeinic clauzele contractului, apelati in acest sens la un cabinet avocatial. Din expunerea dumneavoastra contractul se pare ca a expirat de drept deci, intr-o atare situatie in conditiile in care chiriasul refuza eliberarea imobilului trebuie sa promovati la judecatorie o actiune in evacuarea acestuia. Pe toata perioada cat chiriasul se foloseste de imobilul dumneavoastra fara contract aveti dreptul la plata chiriei plus eventuale alte despagubiri.
mentionez ca este contractul standard de la administratie singurele adaugiri fiind de a-si plati utilitatile si a lasa imobilul in starea in care l-au preluat
Va cred, dar eu sau alti useri care activam pe acest site nu avem de unde sa stim exact clauzele tip ale contractului de inchiriere al Administratiei Financiare din orasul/sectorul in care locuiti dumneavoastra. Ele trebuie citite si interpretate "cuvant cu cuvant".
incheiat intre
Proprietar...(date de dentificare) si
Chirias ( date de identificare)
s-a incheiat prezentul contract de inchiriere
1. Proprietarul....in baza actului de proprietatenr......din data ..... emis de ..........inchiriaza persoanei juridice.......... imobilul situat in......necesar desfasurarii activitatii de locuinta de servici
2. Chiria lunara stabilita pt folosirea suprafetelor inchiriate este de ..... suma platita in avans in contul chiriei este de ...
3. Cheltuielile pentru intretinerea, administrarea si efectuarea reparatiilor imobilului revin proprietarului sau chiriasului in conformitate cu prevederile legii 114/1996 a locuintei, cu modificarile si completarile ulterioare.
4. Chiriasul are dreptul la folosinta exclusiva a spatiului pe durata contractului de inchiriere si sa-l foloseasca pt locuinta de serviciu
5. Termenul de inchiriere este de 3 luni cu incepere de la data 12.10.07 pana la data de 12.01.08
6. Alte clauze : cheltuielile intretinerii apartamentului platite de catre chirias la termenul scadent de plata si trimiterea prin fax proprietarului. Apartamentul se preda in starea in care a fost preluat, conform procesului verbal dintre parti
incheiat azi...in trei exemplare
Va multumesc inca o data pt raspunsurile promte
Ultima modificare: Miercuri, 16 Ianuarie 2008
georgescuvaleria, utilizator
Chiriasul dumneavoastra locuieste fara drept in imobil, contractul a incetat de drept. Chestiunea cu notificarea eliberarii spatiului transmisa cu 60 de zile inainte de incetarea contractului nu se aplica in cazul acesta. Daca refuza in continuare eliberarea imobilului nu aveti alta solutie decat sa promovati o actiune in evacuarea acestuia.

Alte discuții în legătură

Contract de inchiriere pe perioada determinata! prodigy prodigy Sunt chiriasul unui spatiu comercial detinut in baza unui contract de inchiriere incheiat pe 10 ani. Dupa ce au trecut 2 ani am realizat ca businessul nu ... (vezi toată discuția)
Subinchiriere Stadva Stadva Doresc sa subinchiriez un spatiu comercial . In contractul de inchiriere nu este nicio mentiune privind dreptul sau interdictia chiriasului de a subinchia . In ... (vezi toată discuția)
Lncetare drept folosinta contract inchiriere eugen82 eugen82 Am inchiriat un apartament in 2011 inainte de 1.10 pe vechea lege 114/1996, pe o perioada de 3 ani. Contractul a fost redactat de agentie, se arata ca ... (vezi toată discuția)