Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... subinchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

subinchiriere

Doresc sa subinchiriez un spatiu comercial . In contractul de inchiriere nu este nicio mentiune privind dreptul sau interdictia chiriasului de a subinchia . In aceast caz , este necesar acordul expres al proprietarului spatiului .
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Legea 114 din anul 1996 (a locuintei) prevede expres dreptul chiriasului de a subinchiria locuinta detinuta numai cu acordul prealabil scris si in conditiile stabilite de proprietar.

Atentie: Contractul de subinchiriere, incheiat cu respectarea prevederilor legale, se inregistreaza la organele fiscale teritoriale si produce efecte intre parti ca orice contract de locatiune.
Darie Tudor, utilizator
Asa cum am spus spatiul de subinchiriat este spatiu comercial . Se aplica si in acest caz legea locuintei ?
Multumesc .
Din punctul meu de vedere, da. Ati spus ca este vorba de un spatiu, care are un proprietar. Spatiul este unul localtiv fie ca este destinat locuirii, fie altui scop. In acest sens:
• Spaţiu locativ, (numit şi fond locativ) - ansamblul suprafeţelor din interiorul clădirilor destinate locuinţei sau unor alte scopuri:
o birouri, destinate activităţilor social-culturale,
o spaţii comerciale, destinate activităţilor comerciale,
o ateliere, destinate activităţilor industriale şi prestări de servicii,
o depozite,
o garaje, etc.

legea nr.114/1996
"ART. 2
Termenii utilizaţi în cuprinsul prezentei legi au următorul înţeles:
a) Locuinţă
Construcţie alcătuită din una sau mai multe camere de locuit, cu dependinţele, dotările şi utilităţile necesare, care satisface cerinţele de locuit ale unei persoane sau familii.
b) Locuinţă convenabilă
Locuinţa care, prin gradul de satisfacere a raportului dintre cerinţa utilizatorului şi caracteristicile locuinţei, la un moment dat, acoperă necesităţile esenţiale de odihnă, preparare a hranei, educaţie şi igienă, asigurând exigenţele minimale prezentate în anexa nr. 1 la prezenta lege.
c) Locuinţă socială
Locuinţă care se atribuie cu chirie subvenţionată unor persoane sau familii, a căror situaţie economică nu le permite accesul la o locuinţă în proprietate sau închirierea unei locuinţe în condiţiile pieţei.
d) Locuinţă de serviciu
Locuinţă destinată funcţionarilor publici, angajaţilor unor instituţii sau agenţi economici, acordată în condiţiile contractului de muncă, potrivit prevederilor legale.
e) Locuinţă de intervenţie
Locuinţă destinată cazării personalului unităţilor economice sau bugetare, care, prin contractul de muncă, îndeplineşte activităţi sau funcţii ce necesită prezenţa permanentă sau în caz de urgenţă în cadrul unităţilor economice.
f) Locuinţă de necesitate
Locuinţă destinată cazării temporare a persoanelor şi familiilor ale căror locuinţe au devenit inutilizabile în urma unor catastrofe naturale sau accidente sau ale căror locuinţe sunt supuse demolării în vederea realizării de lucrări de utilitate publică, precum şi lucrărilor de reabilitare ce nu se pot efectua în clădiri ocupate de locatari.
g) Locuinţă de protocol
Locuinţă destinată utilizării de către persoanele care sunt alese sau numite în unele funcţii ori demnităţi publice, exclusiv pe durata exercitării acestora.
h) Casă de vacanţă
Locuinţă ocupată temporar, ca reşedinţă secundară, destinată odihnei şi recreerii;
i) Condominiu
Imobilul format din teren cu una sau mai multe construcţii, dintre care unele proprietăţi sunt comune, iar restul sunt proprietăţi individuale, pentru care se întocmesc o carte funciară colectivă şi câte o carte funciară individuală pentru fiecare unitate individuală aflată în proprietate exclusivă, care poate fi reprezentată de locuinţe şi spaţii cu altă destinaţie, după caz. Constituie condominiu:
- un corp de clădire multietajat sau, în condiţiile în care se poate delimita proprietatea comună, fiecare tronson cu una sau mai multe scări din cadrul acestuia;
- un ansamblu rezidenţial format din locuinţe şi construcţii cu altă destinaţie, individuale, amplasate izolat, înşiruit sau cuplat, în care proprietăţile individuale sunt interdependente printr-o proprietate comună forţată şi perpetuă.
j) Unitate individuală
Unitate funcţională, componentă a unui condominiu, formată din una sau mai multe camere de locuit şi/sau spaţii cu altă destinaţie situate la acelaşi nivel al clădirii sau la niveluri diferite, cu dependinţele, dotările şi utilităţile necesare, având acces direct şi intrare separată, şi care a fost construită sau transformată în scopul de a fi folosită, de regulă, de o singură gospodărie. În cazul în care accesul la unitatea funcţională sau la condominiu nu se face direct dintr-un drum public, acesta trebuie să fie asigurat printr-o cale de acces sau servitute de trecere, menţionate obligatoriu în actele juridice şi înscrise în cartea funciară."
Legea nr. 114/1996, nu se refera la spatiile comerciale, ci doar la spatii cu destinatia de locuinta. :)
Conform codului de procedura civila, contractul reprezinta "legea partilor". Atata vreme cat in contractul de inchiriere, nu exista o clauza care sa interzica subinchirierea, puteti subinchiria spatiul respectiv. :)
Pentru raspuns competent precizati concret proprietarul spatiului
Parcurgeti atent eventualele precizari referitoare la obligatii locatar/raspunderi/
executarea contractului/litigii