Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit SCUTIRE IMPOZIT PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

SCUTIRE IMPOZIT PFA

Am auzit cum ca daca veniturile realizate sunt din apicultura, ar exista scutire de impozit.Am cautat pe net si nu m-am lamurit daca mai e sau nu in vigoare aceasta scutire. Am intrebat de asemenea la fisc si deocamdata n-am primit nici un raspuns.E vorba de PFA neplatitor de TVA, nu stiu daca e relevant.Multumesc
veniturile din apicultura sunt, cel putin la ora actuala, scutite de impozit pe venit.
Normele Metodologice - pct. 9, cu referire la art. 42 lit k din Codul Fiscal:

9. În categoria veniturilor din agricultură şi silvicultură considerate neimpozabile se cuprind:
- veniturile realizate de proprietar/arendaş din valorificarea în stare naturală a produselor obţinute de pe terenurile agricole şi silvice, proprietate privată sau luate în arendă. Începând cu data de 1 ianuarie 2009 sunt impozabile veniturile băneşti realizate din valorificarea produselor agricole obţinute după recoltare, în stare naturală, de pe terenurile agricole proprietate privată sau luate în arendă, către unităţi specializate pentru colectare, unităţi de procesare industrială ori către alte unităţi, pentru utilizare ca atare.
- veniturile realizate de persoanele fizice asociate într-o asociaţie conform prevederilor art. 28 din Legea nr. 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole şi celor forestiere, solicitate potrivit prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991 şi ale Legii nr. 169/1997, cu modificările şi completările ulterioare, din valorificarea produselor silvice în condiţiile legii.
- veniturile provenite din: creşterea animalelor şi păsărilor, apicultură şi sericicultură;
- veniturile obţinute de persoanele fizice din valorificarea în stare naturală, prin unităţi specializate, cum ar fi centre sau puncte de achiziţie, a produselor culese sau capturate din flora şi fauna sălbatică.
Ana Muntianu, Consultant fiscal