Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... iesire la pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

iesire la pensie

Am primit 2 cereri de la salariaţii din invatamant care s-au pensionat la vârsta standard in anul 2010 si care spun ca in Contractul Colectiv de Munca din Invatamant, este prevazut ca:"salariaţii care se pensionează la vârsta standard primesc o indemnizaţie de cel puţin 2 salarii de bază". eu nu am vazut acest contract secretara scolii spune ca nu-l are.
Nu stiu de unde trebuiesc platite aceste sume din veniturile proprii ale primariei -sume care nu au fost luate in calcul in buget sau din TVA - cheltuieli de personal pentru invatamant? Care poate fi raspunsul meu la aceste sume luan in calcul ca nici primarul nu stie nimic despre contractul colectiv de munca?
Salariatii care se pensioneaza pentru limita de varsta primesc o indemnizatie egala cu cel putin doua salarii de baza avute in luna pensionarii - art.50 din CCMN.