avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie de pensionare- invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie de pensionare- invatamant

Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi precizati baza legala de acordare a indemnizatiei de pensionare in invatamant.
Am aflat ca, Curtea de Conturi imputa scolii in cazul in care se acorda aceasta indemnizatie...
Daca exista baza legala, care este procedura de acordare (cerere de catre solicitant, aprobare in Consiliu de administratie, dispozitie de catre director etc)?
Cel mai recent răspuns: albert cristina , utilizator 16:52, 9 Februarie 2010
1. Stiu sigur ca aceasta indemnizatie este trecuta in Contractul colectiv de munca ramura invatamant dar nu va pot preciza articolul.
2. Dar se aplica si CCMUNN pe anii 2007-201, care spune:
ART.50. - Salariatii care se pensioneaza pentru limita de varsta primesc o indemnizatie egala cu cel putin doua salarii de baza avute in luna pensionarii.
3. Desi ar trebui sa fie acordata "din oficiu"(din bun simt), este bine sa faceti o cerere catre conducerea scolii si sa invocati si baza legala.
4. Eu am auzit ca au fost sistate asemenea plati din lipsa de fonduri dar nu am vazut nimic scris.
daca persoana implinea varsta de pensionare in luna martie 2009, dar a iesit la pensie la cerere, poate beneficia de indemnizatie de pensionare?pensia ei este afectata?din cate stiu, cadrele didactice nu ies la pensie in timpul anului scolar, deci trebuia sa incheie anul scolar 2009/2010, si abia apoi sa iasa la pensie la limita de varsta.
haifa a scris:

daca persoana implinea varsta de pensionare in luna martie 2009, dar a iesit la pensie la cerere, poate beneficia de indemnizatie de pensionare?pensia ei este afectata?din cate stiu, cadrele didactice nu ies la pensie in timpul anului scolar, deci trebuia sa incheie anul scolar 2009/2010, si abia apoi sa iasa la pensie la limita de varsta.


imi cer scuze: va implini varsta de pensionare in martie 2010 (nu 2009)
Orice pensionare se face la cerere.
Problema este sa fie pensionare de limita de varsta, pentru a primi indemnizatia.
Eu am inteles ca o persoana care a lucrat in invatamant si se pensioneaza la limita de varsta poate beneficia de o indemnizatie de 2-5 salarii de baza. C e puteti sa imi spuneti in legatura cu acest subiect?Cunoasteti vreo adresa,un site ,de unde sa pot citi aceasta lege?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce este scris mai jos este valabil si pentru salariatii care ... carla57 carla57 Ce este scris mai jos este valabil si pentru salariatii care au lucrat in invatamant? Mentionez ca mi-am depus dosarul de pensionare la Casa de pensii la ... (vezi toată discuția)
Prima de pensionare Zetu Elena Zetu Elena As dori sa stiu daca prima de pensionare( 1-2 salarii) s-a acordat la nivelul anului 2009, si care este temeiul legal care confirma sau infirma acest lucru ... (vezi toată discuția)
Prima pt.iesire la pensie valih valih In Contractul Colectiv de Munca din Invatamant, inregistrat cu nr.596/15/12.11.2007 la MMFES, art.37 lit (e) prevede:\"salariaţii care se pensionează la ... (vezi toată discuția)