avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa timbru actiune in constatarea prescriptiei drept ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa timbru actiune in constatarea prescriptiei drept de a cere executarea silita

Cu cat se va timbra actiunea prin care se cere constatarea prescriptiei dreptului de a cere executarea silita?
Cel mai recent răspuns: maier_raul2000 , utilizator 13:58, 8 Septembrie 2015
Nu se poate promova o asemena actiune. Exeptia prescriptiei se ridica si blacheaza o eventiuala cerere de executare ce poate fi promovata.
Si daca creditorul nu a inceput niciodata executarea silita, cam ce ar trebui sa faca debitorul in acest sens?
Am gasit nenumarate sentinte pronuntate in acest sens.
Intrebarea mea era alta.
Ultima modificare: Luni, 24 Mai 2010
Irina S., utilizator
Pana acum un an, doi o astfel de actiune se respingea.Nici pana astzi nu am vazut o actiune admisa in sensul aratat de dvs.
Ar trebui admisa o astfel de actiune dar nu am vazut.Poate ne indicati dvs. macar o astfel de actiune admisa si nu respinsa ca inadmisibila.
Incercati sa timbrati cu 19 lei.

avocat Claudiu Lascoschi
Sunt de acord cu colegii mei.
Mi se pare imposibila o asemenea actiune atat timp cate, de regula, invocarea exceptiei implinirii termenului de prescriptie are rolul de a paraliza actiunea creditorului, tocmai ca urmare a stingerii dreptului sau la actiune.
Nici eu nu am vazut asemenea sentinte si as fi curioasa si eu sa vad una:D
oricum, daca tot ati vazut
nenumarate
de ce nu va orientati dupa acestea in promovarea actiunii

Alte discuții în legătură

Actiune cu doua capete de cerere: principala si accesorie Irina S. Irina S. Se poate admite doar actiunea accesorie, in situatia in care capatul de cerere principal este o actiune in constatare iar cel accesoriu indeplinieste ... (vezi toată discuția)
Cum credeti ca este mai corect? DanyD DanyD Am un titlul executoriu neexecutat in termenul de prescriptie de 3 ani. Dorind sa constat pe cale judecatoreasca faptul ca a intervenit prescriptia dreptului ... (vezi toată discuția)
Taxa judiciara ptr. radiere inscriptie ipotecara Irina S. Irina S. Cu cat se timbreaza o actiune de radiere a unei inscriptii ipotecare? Este vorba despre o inscriptie prin care a fost inscris un sechestru asiguratoriu dintr-o ... (vezi toată discuția)