Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa timbru actiune in constatarea prescriptiei drept ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa timbru actiune in constatarea prescriptiei drept de a cere executarea silita

Cu cat se va timbra actiunea prin care se cere constatarea prescriptiei dreptului de a cere executarea silita?
Nu se poate promova o asemena actiune. Exeptia prescriptiei se ridica si blacheaza o eventiuala cerere de executare ce poate fi promovata.
Si daca creditorul nu a inceput niciodata executarea silita, cam ce ar trebui sa faca debitorul in acest sens?
Am gasit nenumarate sentinte pronuntate in acest sens.
Intrebarea mea era alta.
Irina S., utilizator
Pana acum un an, doi o astfel de actiune se respingea.Nici pana astzi nu am vazut o actiune admisa in sensul aratat de dvs.
Ar trebui admisa o astfel de actiune dar nu am vazut.Poate ne indicati dvs. macar o astfel de actiune admisa si nu respinsa ca inadmisibila.
Incercati sa timbrati cu 19 lei.

avocat Claudiu Lascoschi
Sunt de acord cu colegii mei.
Mi se pare imposibila o asemenea actiune atat timp cate, de regula, invocarea exceptiei implinirii termenului de prescriptie are rolul de a paraliza actiunea creditorului, tocmai ca urmare a stingerii dreptului sau la actiune.
Nici eu nu am vazut asemenea sentinte si as fi curioasa si eu sa vad una:D
oricum, daca tot ati vazut
nenumarate
de ce nu va orientati dupa acestea in promovarea actiunii