Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa judiciara ptr. radiere inscriptie ipotecara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa judiciara ptr. radiere inscriptie ipotecara

Cu cat se timbreaza o actiune de radiere a unei inscriptii ipotecare? Este vorba despre o inscriptie prin care a fost inscris un sechestru asiguratoriu dintr-o cauza penala. Am o HJ prin care a fost constatata prescriptia executarii silite ptr. suma din titlu si acum trebuie sa fac o cerere de radiere a inscriptiei ipotecare.
Considerati ca se timbreaza cu 8 lei acest gen de cerere?
Multumesc.
eu consider ca nu-i de competenta instantelor judecatoresti, cererea de radiere
I-auzi! Si de competenta cui e o cerere de radiere a unei ipoteci legale (judiciare), ipoteca instituita din dispozitia instantei penale? ( nu este o ipoteca conventionala pe care o poti radia direct la CF in baza adeverintei eliberate de creditor)
Vreau sa stiu daca radierea unei inscriptii ipotecare este considerata o cerere neavaluabila in bani si daca se timbreaza cu 8 lei sau la valoarea ipotecii.
se timbreaza cu 8 lei.
Multumesc.
e corect..cine a dispus inscrierea, tot ala sa solicite radiere..insa pentru ca nu avem proces penal..trebuie..instanta civila...:happy:

dar, instanta fie ea civila sau penala, in favoarea cui a dispus masura..???, pe de o parte, iar pe de alta a intervenit prescriptia..
e foarte, dar foarte discutabila o actiune tabulara si nu in radiere- judiciara desigur
te pup:kissing: