Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

uzucapiune 30 ani

Buna seara,

am nevoie de parerea unui specialist legat de uzucapiune ( si nu numai... )
pe scurt, speta ar fi urmatoarea: din anul 1794 socrii mei au grija de un teren ( 400 mp, parte dintr-un lot mai mare, de 1500 mp), aflat in spatele curtii lor;
exista niste hartii cu loturi de cultura, din acei ani ( plante medicinale, ceva de genul acesta, prin care se stabilea fiecare tovaras ce anume sa cultive... );
socrii mei au avut grija de respectivul teren pana la Revolutie, netulburati sau deranjati de absolut nimeni, adica respectivul teren era teren public, aflat in administrarea Primariei;acest lucru reiese si dintr-o adresa primita de la Cadastru, in 1997;
prin anii 1995-96, cativa baieti descurcareti, cu ceva relatii prin Primarie, au facut tot felul de acte de mana, chitante de vanzare-cumparare, prin care au inceput sa instraineze o parte din acele terenuri, printre care si parcela socrilor mei;
au urmate cateva procese intre socrii mei si reteaua care instraina terenuri, ramase fara rezultat;
unul dintre membrii retelei, fara sa aibe act de proprietate, a reusit sa vanda parcela de 400 mp unui cetatean X, in fata unui notar public, tranzactie consfintita printr-un act de vanzare cumparare!!!
la mijlocul deceniului trecut am solicitat din nou Primariei statutul juridic al terenului si am fost informati ca acesta face obiectul unui litigiu judiciar ( cetateanul X a fost chemat in justitie de catre mostenitorii unui important mosier din perioada interbelica );
actiunea acestora in instanta s-a terminat anul trecut ( 2009 ), ei au pierdut in favoarea cetateanului X, care este in acest moment, proprietarul terenului !!!
incredibil, dar adevarat, pentru ca nimeni nu a analizat conditiile in care s-a incheiat actul de vanzare cumparare;
concluzie:ce ar mai fi de facut in aceste conditii sau mai bine zis exista sanse ca soacra mea sa mai poata intra in posesia acestui teren prin uzucapiunea de 30 de ani?din 1974 si pana in prezent s-au scurs mai bine de 30 de ani, dar itele incurcate ale acestei spete fac problema destul de complicata...
sau poate tocmai de aceea ea poate deveni o provocare pentru specialistii in drept civil!
va multumesc pentru atentie, sper ca am reusit sa fiu destul de clar si astept un sfat de la cei care stapanesc acest domeniu!

costi prisacariu, utilizator
Din punct de vedere al timpului cat trebuie sa dureze posesia pentru a putea opera uzucapiunea, aceasta poate fi de 30 de ani sau de 10-20 de ani.
Uzucapiunea de 30 de ani se aplica in cazurile in care posesorul nu are un act translativ de proprietate asupra bunului pe care il poseda, dar nici nu este legat prin vreun raport de obligatie fata de adevaratul proprietar, in virtutea caruia ar avea obligatia de restituire.
oups, 1974, se subintelege ca socrii mei nu sunt din neamuri matusalemice...:">
Uzucapiunea de 30 de ani se indreapta impotriva fostului proprietar...in cazul dvs. CAP... Cum CAP-ul nu mai exista, iar prin 1990-1993 s-au facut procese verbale de desfiintare a lor, de catre comisii special infiintate, s-ar putea ca actiunea dvs. sa fie respinsa ca neexistand parat in cauza (primaria se poate apara sustinand ca terenul in cauza nu a fost niciodata proprietate ei, ci a unei entitati care nu mai exista...). Totusi, se poate invoca faptul ca terenurile ramase din patrimoniul fostelor CAP-uri si neretrocedate, au fost preluate la domeniul privat al localitatii...
Ati platit impozit pe acest teren? Puteti face aceasta dovada pentru 30 de ani? Avand in vedere faptul ca exista deja unproprietar pe acel teren (legal sau nu, asta ramane la latitudinea instantei de judecata sa stabileasca), eu v-as sfatui in felul urmator (insa, doar dupa a foarte buna verificare a conditiilor in care si-a dobandit dl. X dreptul de proprietate!!!!!!!):
- actiune in constatarea dobandirii dreptului de proprietate ca efect al uzucapiunii de 30 de ani, cu dovada platii impozitului aferent si introducerea in cauza a d-lui X pentru a se constata nulitatea absoluta a contractului de v-c prin care a dobandit terenul (totusi, fiind un contract de v-c incheiat la notar, va puteti lovi de urmatoarea problema: acest cetatean X se poate apara, invocand in favoarea lui uzucapiunea scurta, de 10-20 de ani, intrucat actul pe care il detine, chiar daca provine de la un neproprietar, poate fi considerat just titlu...)
Consider ca sansele dvs. sunt mici, cel mai bine ati discuta cu actele pe masa cu un avocat din zona, care cunoaste practica instantelor in asemenea spete...