Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constatarea dreptilui de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constatarea dreptilui de proprietate

Buna. De ce documente am avea nevoie pentru obtinerea Ordinului Prefectului pt. constatarea dreptului de proprietate pe un teren intravilan fara constructie pe el. ???
Terenul in cauza in Cf la A. Partea a-I-a -- rubrica Descriere imobil este trcut faneata in prundu borcutului in registru agricol 1959-1963 este trecut corni (arabil) (asa ii spun si laocalnicii) si in registrul agricol 2010 numai Borcut (arabil) ???????????????????????

Multumesc pt atentia si raspunsurile dumneavoastra.
lordionis, utilizator
Daca este vorba de modul in care sunt stabilite categoriile de folosinta ale terenului intravilan (de exemplu, intravilan arabil, pasune, vie, etc), pe OP se va mentiona, la intreaga suprafata a curtii, categoria de folosinta curti-constructii (spre deosebire de TP unde, pe verso, se defalca categoriile de folosinta pentru terenul detinut in intravilan).
Totusi, din insasi formularea data de legea 18/1991, terenul in cauza trebuie sa fie aferent unei locuinte...nu stiu daca se poate emite OP doar pe teren, fara sa existe mentionata vreo casa, cat de mica sau de veche, prin evidentele agricole ale primariei...
Kyandra, moderator
Nu este nici un fel de cladire pe teren. Numai vecinii au cladiri pe terenurile lor, deasemenea nici vecinul din spate nu are cladire pe terenul lui.
At. ce ar fi de facut?
lordionis, utilizator
Va rog....
Va rog frumos...un raspuns..
Atunci ce am putea face?