Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Constructie de casa pe teren intravilan, categoria ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Constructie de casa pe teren intravilan, categoria faneata

Am cumparat in 2012 un teren de 1604 mp. Acesta figureaza in acte ca teren intravilan categoria faneata. El nu a fost folosit niciodata ca faneata ci ca teren arabil
In anul 2013 a fost data legea 34/2013 prin care interzice construirea unei case sau orice schimbare pe acest teren. Mentionez ca acest teren este la 50 metri de soseaua nationala, ca in jur lui nu exista aceeasi categorie de teren .

As dori sa stiu daca se poate ce putem face din punct de vedere legal pt a putea construi o casa pe acest teren.
In principiu (cf. OUG nr.34/2013) - nu puteti construi o locuinta.
Luati legatura cu Primaria locala si propuneti un schimb de terenuri, cel pe care-l detineti putand fii considerat de "utilitate publica"
Multumesc pt raspuns.
Am inteles ca exista o posibilitate, aceea a schimbarii terenului meu cu al primarii(titulatura).
Conform carei legi se poate acest schim si care este metodologia, ce pasi trebuie sa urmez ?
Daca folosinta actuala a terenului este faneata, asta nu va impiedica cu nimic sa construiti.
Daca e intravilan, e totul ok, duceti-va la primarie si cereti eliberarea unui certificat de urbanism pentru construire locuinta (+anexa, gard, fantana, bransamente retele, etc) si acolo vi se va spune ce avize va trebui sa contina dosarul de autorizare.
Acest certificat este eliberat de biroul de urbanism din cadrul primariei. Sa aveti insa grija, sa nu aveti linii de inalta tensiune pe teren, acestea impun restrictii la construire .

Anexa la Ordinul directorului general al ANCPI nr. 123/ 11.02.2014

(Precizarile cu privire la schimbarea categoriei de folosinta agricola in categoria de
folosinta curti constructii a imobilelor situate in intravilanul aprobat potrivit legii)

Art. 1 (1) Scoaterea definitiva/temporara din circuitul agricol a imobilelor situate in
intravilanul aprobat potrivit legii, se face prin autorizatia de construire, conform prevederilor
legale.
(2) Imobilele din intravilanul localitatilor, aprobat potrivit legii, prin PUG si/sau PUZ,
pentru care s-au emis autorizatii de construire se considera scoase din circuitul agricol in
intregime, daca proprietarul nu solicita mentinerea categoriei de folosinta agricola pentru o
parte din imobil.
(3) in cazul in care proprietarul solicita scoaterea din circuitul agricol numai pentru o
parte din suprafata imobilului, restul pastrandu-si categoria de folosinta agricola, in
documentatia cadastrala de prima inregistrare/actualizare se vor evidentia parcelele, pe
categorii de folosinta.
(4) Imobilele situate in intravilan avand categoria de folosinta agricola, pentru care a
fost emisa autorizatia de construire, se inregistreaza in evidentele de cadastru si
publicitate imobiliara cu categoria de folosinta curti-constructii, la cerere, indiferent de data
emiterii autorizatiei.

De la primarie mi s-a spus ca nu pot construi din cauza legii 34/2013 pt ca, categoria de pamant este faneata. Ce pot sa fac?