Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Autorizatie constructie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Autorizatie constructie

Se poate obtine autorizatie de construire pt locuinta daca terenul este pasune in intravilan. Sau trebuie schimbata categoria de folosinta a terenului din pasune in arabil pt a putea obtine autorizatia?
Conform Legii nr.50/1991 republicata, constructiile se pot edifica numai in intravilan pe terenuri categoria curti-constructii.
Deci trebuie schimbata categoria de folosinta a terenului.
legalmgm a scris:

Conform Legii nr.50/1991 republicata, constructiile se pot edifica numai in intravilan pe terenuri categoria curti-constructii.
Deci trebuie schimbata categoria de folosinta a terenului.

Anexa la Ordinul directorului general al ANCPI nr. 123/ 11.02.2014

(Precizarile cu privire la schimbarea categoriei de folosinta agricola in categoria de
folosinta curti constructii a imobilelor situate in intravilanul aprobat potrivit legii)

Art. 1 (1) Scoaterea definitiva/temporara din circuitul agricol a imobilelor situate in
intravilanul aprobat potrivit legii, se face prin autorizatia de construire, conform prevederilor
legale.

(2) Imobilele din intravilanul localitatilor, aprobat potrivit legii, prin PUG si/sau PUZ,
pentru care s-au emis autorizatii de construire se considera scoase din circuitul agricol in
intregime, daca proprietarul nu solicita mentinerea categoriei de folosinta agricola pentru o
parte din imobil.
(3) in cazul in care proprietarul solicita scoaterea din circuitul agricol numai pentru o
parte din suprafata imobilului, restul pastrandu-si categoria de folosinta agricola, in
documentatia cadastrala de prima inregistrare/actualizare se vor evidentia parcelele, pe
categorii de folosinta.
(4) Imobilele situate in intravilan avand categoria de folosinta agricola, pentru care a
fost emisa autorizatia de construire, se inregistreaza in evidentele de cadastru si
publicitate imobiliara cu categoria de folosinta curti-constructii, la cerere, indiferent de data
emiterii autorizatiei.

d_doinita, utilizator