Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Scoatere teren categoria faneata din circuitul agricol
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Scoatere teren categoria faneata din circuitul agricol

Buna ziua,

As vrea sa cumpar o casa care a fost construita pe un teren ce se incadreaza in categoria faneata. Terenul este situat in intravilan. Casa a fost construita in 2007 si nu are cadastru si intabulare. Are autorizatie de constructie si are facuta si receptia finala. Am inteles ca pentru a face cadastru si intabularea trebuie ca terenul sa fie scos din cicuitul agricol. Se poate face acest lucru? Care ar fi procedura?
Scoaterea definitiva din circuitul agricol a imobilelor situate in intravilan, aprobat potrivit legii se face prin autorizatia de construire.

Imobilele din intravilanul localitatilor, aprobat potrivit legii, prin PUG si/sau PUZ, pentru care s-au emis autorizatii de construire se considera scoase din circuitul agricol in intregime, daca proprietarul nu solicita mentinerea categoriei de folosinta agricola pentru o parte din imobil.

Daca proprietarul solicita scoaterea din circuitul agricol numai pentru o parte din suprafata imobilului,restul pastrandu-si categoria de folosinta agricola, in documentatia cadastrala de prima inregistrare/actualizare se vor evidentia parcelele, pe categorii de folosinta.