Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... OUG 34/2013
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

OUG 34/2013

Buna seara, Daca detin un teren de 800 mp intravilan in indiviziune pe care exista o constructie si 300 mp sunt in categoria de folosinta curti constructii si restul este faneata, se mai poate construi a doua locuinta pe el? Se permite scoaterea din circuitul agrigol pentru cei 500 de mp faneata in acest caz? Terenul este in zona rezidentiala.
Buna ziua,
Scoaterea din circuitul agricol
Executarea lucrărilor de construcţii asupra unui teren este permisă numai dacă respectivul teren este încadrat în categoria de folosinţă corespunzătoare, respectiv curţi construcţii.
Procedura de autorizare a lucrărilor de construcţii pentru terenuri agricole presupune în principiu scoaterea anterioară a terenului din circuitul agricol.
Pentru terenurile situate în intravilan, incepând cu 27.07.2012, sunt aplicabile norme simplificate, fara a fi implicate prevederile Legii fondului funciar nr.18/1991 sau OUG nr.34/2013.
Obligativitatea scoaterii din circuitul agricol se stabileşte la începutul procedurii de autorizare a lucrărilor de construcţii, prin Certificatul de urbanism.
Ca urmare a modificării din 27.07.2012 a Art. 23 din Legea nr. 50/1991, scoaterea din circuitul agricol se realizează prin Autorizaţia de construire.
Noile reglementări privind scoaterea din circuitul agricol în temeiul Legii nr. 50/1991 privesc exclusiv terenurile care se află în intravilanul localităţilor. Intravilanul unei unităţi administrativ-teritoriale este reglementat prin Planul urbanistic general - PUG şi poate fi extins prin Planul urbanistic zonal - PUZ.
De regulă, pentru obţinerea unei autorizaţii de construire pentru terenuri situate iniţial în extravilan este necesară aprobarea prealabilă a unui PUZ.
legalmgm, utilizator
Va multumesc.