Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCETARE CIM DUPA CFS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCETARE CIM DUPA CFS

Unicul salariat al unei SC a solicitat concediu fara salar incepand cu 01 ianuarie 2010 pana la 31 mai 2010 (motive personale). Societatea respectiva si-a incetat activitatea comerciala incepand cu luna februarie 2010 iar in 06 mai a solicitat suspendarea temporara a activitatii, iar spatiul in care isi desfasura activitatea firma respectiva a fost vandut pentru achitarea datoriilor.Salariatului respectiv i-a incetat CIM conf.art.56 din codul muncii (dupa ce a fost intocmit un referat).Cei de la ITM Botosani refuza inchiderea cartii de munca pe motiv ca salariatul nu a fost instiintat cu 20 zile inainte. Vedeti ceva logic in toata aceasta poveste? Cum ar trebui sa procedez? Va multumesc.
Art.56 C.mun. ? ...ce litera ? ... sau este vorba despre art.65 C.mun.?
Intr-adevar am vrut sa scriu 65 alin. 1
Nu exista nicio prevedere legala care sa-l oblige pe angajator sa-l instiinteze pe salariat de intrarea in preaviz . Insa in practica, asa se procedeaza .. legea sanctioneaza neacordarea de către angajator a termenului de preaviz atrage, în conformitate cu dispoziţiile art. 76 din Codul muncii, nulitatea absolută a concedierii, chiar dacă măsura concedierii respectă toate celelalte dispoziţii legale.

Puteti emite o astfel de instiintare, pe care s-o semneze salariatul de luare la cunostiinta.
Cornel Vasile, Consilier juridic