Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cea mai convenabila solutie+lamuriri
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cea mai convenabila solutie+lamuriri

sa zicem am 5masini cumparate pe numele meu si vreau sa le inchiriez la o firma. care ar fi cea mai avantajoasa solutie? si legala normal? sa-mi fac PFA? sau PFI? sau cum?
ar mai fi treaba ca...desi sunt ale mele eu nu vreau momentan sa apar in acte ca si persoana juridica ci vreau sa fac totul pe numele fratelui care acu in iunie termina liceul; se poate? si el cum ar trebui pe urma? sa incheie un contract de comodat cu mine pt masini ca pe urma sa le inchirieze firmei respective?
si daca el ar fi PFA, PFI...etc. m-ar putea numi pe mine prin procura legala sau orice alt document sa pot administra totul in numele lui?
fratele abia terminand liceul are vreo facilitate in a-si infiinta...ceva?
plus de asta ii trebuie ceva "studii"/diplome pt. a inchiria masini catre firme si persoane fizice etc.?

revin cu adaugiri:
DAR.....daca nu as mai face nimic si as inchiria aceste 5masini ca si persoana fizica unei persoane juridice? ce mi-ar trebui?care ar fi avantajele sau care ar fi dezavantajele?
ca daca ai un apartament si il inchiriezi cu acte in regula si declari la finante doar nu iti trebuie PFA sau firma, nu?

ce spuneti?
va multumesc inca o data foarte mult!
hopeless1, utilizator
exprimarea dvs este f greoaie...
de ce-ar face fratele dvs un pfa pt a va ceda dvs masinile in baza unui contract de comodat?
Cine-i proprietarul masinilor?
In ce scop doriti sa le utilizati?
nu...nu ati inteles tocmai ce doream sa aflu.
adica eu am -sa zicem- 5 masini luate pe numele meu si vreau sa stiu care ar fi cea mai avantajoasa forma juridica prin care le pot inchiria unei firme X, dar...pentru ca nu vreau eu sa apar ca si persoana juridica ar face fratele meu pe numele lui ceva gen PFA...sau ce este mai avantajoasa dpdv al taxelor ca apoi, aceste 5masini sa le inchirieze la firma X. dar pentru ca aceste masini sunt ale mele si nu ale lui trebuie sa i le dau cumva ca sa le inchirieze mai departe,nu? si probabil ca cel mai bine ar fi un contract de comodat intre mine (persoana fizica) si fratele meu (ca si persoana juridica). intelegeti?
eu vreau ca totul sa fie legal doar ca momentan nu pot sa deschis ceva pe numele meu si nu vreau acum.

proprietarul masinilor sunt eu.
firma care urmeaza a fi facuta sa fie pe numele fratelui meu.
iar masinile le vom inchiria unei firme X, nu intre noi, ca nu ar mai avea sens toata treaba asta atunci.

dar ce ar fi mai avantajos? PFA? PFI? sau ce alta forma mai exista?
iti trebuie diplome, studii ca sa inchiriezi masini la altii?
ar putea face fratele meu daca nu a terminat inca liceul sau trebuie sa-l astept sa termine? (il va termina acum in vara)
are vreo facilitate in infiintarea de firma terminand liceul?
pe urma ar putea el sa-mi dea mie procura ca sa actionez in numele lui?

sunt posibile aceste lucruri?

va multumesc din suflet!
hopeless1, utilizator
La 1 intrebare gasesti raspunsul din continut: Persoana fizica autorizata.
Daca fratele tau isi face PFA, doar el are dreptul sa decida .NU se poate da procura sau altceva.PFA nu are voie sa aiba angajati asociati sau altceva, dupa cum ii spune si numele.Exista insa o solutie sa faca el o "INTREPRINDERE INDIVIDUALA" care este cam acelasi lucru ca si un PFA doar ca acolo ai voie sa ai angajati sau alte "ajutoare".Asta daca nu poti face tu PFA.Nu vad cu ce te-ar incurca chiar daca esti angajata in alta parte,poti face PFA fara problema.Bafta.
P.S. Daca as avea 5 masini nu le-as inchiria.Le-as vinde si m-as duce in Thailanda :P.

Aaaaa, sau altceva.Puteti merge amandoi la un notar.Trebuie sa ii dai lui procura pentru cele 5 masini .( NU platiti niciun impozit) si el poate face cu ele ce vrea ( vinde , inchiria..etc) este ca si cum ar fi ale lui..
dorelushu, utilizator
multumesc foarte mult!

am zis asa 5 masini dar momentan nu am nici una. deocamdata tatonez terenul si ma informez.
eu nu vreau acum sa-mi fac nimic pe numele meu pentru ca in curand voi iesi in somaj si deci nu as mai lua somajul. dupa somaj evident ca ma voi "baga" eu daca merge treabaB-) dar nu vreau sa pierd si putinele luni de somaj inclusiv putinii bani pe care statul oricum ii taie mereu.

alta intrebare: cineva care are un SRL inactiv poate sa faca PFA sau II?

multumesc foarte mult!
Hai ca iti raspund tot eu pt ca mi-a venit "alerta" pe mail.
Poate sa isi faca PF cineva care are nu nepatat o firma inactiva ,poate sa aiba 3 firme active.
P.S. Sa-mi scrii cand iti iei prima masina.:)))))))