Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dobanda legala ,dobanda de referinta nu inteleg?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dobanda legala ,dobanda de referinta nu inteleg?

conform carei legi se plateste dobanda legala unei persoane fizice care se afla in litigiu cu o alta persoana fizica?
consider ca pe perioada cat banii mei au fost in posesia celeilalte persoane fizice eu as fi facut ce as fi dorit cu banii mei si mai mult i-as fi investit cum as fi stiut mai bine..de ce sa se ia o astfel de decizie si daca as putea sa-mi sutin cauza in instanta aducand dovada un act semnat de un reprezentant al bancii privind fondurile de investitii???
cine are competenta de a calcula dobanda legala in completul de judecata ?
consider calculul eronat
ma poate lamuri cineva sau imi poate da mai multe detalii privind legislatia in vigoare???
Ordonanta nr. 9din 2000 privind dobanda legala pentru obligatiile banesti, aprobata cu modificari prin Legea nr. 356/2002
acesta ordonanta nu este pentru parte comercial????
doresc sa mi se plateasca daune intrucat nu am finalizat tranzactia cu vanzatorul
daunele interes in alt cuantm decat dob legala pot fi solicitate si acordata dac s-a stipulat cuantumul lor in conventia partilor. in caz contrar, in principiu, puteti solicita doar cuantumul dobanzii legale.