avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dobanda legala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dobanda legala

buna ziua! am de recuperat o suma de bani de la o persoana fizica.procesul e pe rol,problema e ca am gasit mai multe formule de calcul al dobanzii legale si nu stiu care este cea buna,deoarece mia dat diferente la rezultat.ma puteti ajuta?multumesc anticipat!de exemplu pt 1500 euro,cum calculez dobanda pt lunile ian-apr?
Ultima modificare: Vineri, 24 Aprilie 2009
blue2v, utilizator
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 10:14, 25 Aprilie 2009
CADRUL LEGAL:
- Ordonanta nr. 9/2000 privind nivelul dobanzii legale pentru obligatii banesti (Monitorul Oficial, partea I nr. 26 din 25.01.2000);
- Legea nr. 356/2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 9/2000 privind nivelul dobanzii legale pentru obligatii banesti (Monitorul Oficial, partea I nr. 425 din 18.06.2002).

Dobanda legala in materie civila se stabileste la nivelul dobanzii de referinta a B.N.R., diminuat cu 20%.
Nivelul dobanzii de referinta a BNR, in functie de care se stabileste dobanda legala, este:
- cel din prima zi lucratoare a anului, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul I al anului in curs; si
- cel din prima zi lucratoare a lunii iulie, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul II al anului in curs.
Informatii privind dobanda de referinta BNR la:
[ link extern ] > ;)
ma intereseaza formula care este acceptata de instanta
cred ca instanta va dispune efectuarea unei expertize contabile in dosar, bineinteles la cerera dvs. De ce cautati dvs o formula acceptat de instanta?
deoarece am inteles ca instanta poate sami refuze formula de calcul,alta amanare...si mam cam saturat de amanari(1.5 ani e cam mult.parerea mea)X-(
Dv. faceti calculul asa cum spune legea, iar judecatorul, pe baza calculelor dv., daca va considera utila solutionarii cauzei va dispune sau nu efectuarea unei expertize de calcul a acestei dobanzi. ;)

Alte discuții în legătură

Nivelul dobanzii legale Cabinet Av. Irina Rosulescu Cabinet Av. Irina Rosulescu Ma puteti ajuta va rog sa aflu care a fost/este nivelul dobanzii legale pt anul 2007 si 2008. Va multumesc (vezi toată discuția)
Calcul dobanda legala manuelle manuelle Buna ziua. Va prezint urmatoarea speta: sunt comerciant, am emis o factura in valoare de 2500 lei scadenta in 28 .11.2009. Plata mi s- facut in 07.07.2008. Cum ... (vezi toată discuția)
Penalitatile in contractul de imprumut rianav rianav poate sa-mi spuna cineva, va rog, daca clauza la un contract de imprumut intre doua persoane fizice prin care se aplica penalitati de 0.4% pe zi la suma de ... (vezi toată discuția)