Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... calcul dobanda legala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

calcul dobanda legala

Buna ziua. Va prezint urmatoarea speta: sunt comerciant, am emis o factura in valoare de 2500 lei scadenta in 28 .11.2009. Plata mi s- facut in 07.07.2008. Cum calculez dobanda legala? Coincide cu dobanda de referinta a BNR, fiind comerciant , dar cum se calculeaza pe aceasta perioada de timp? Se aplica dobanda de referinta din 1 iulie pt toata perioada cuprinsa intre 28.11.2009 - 07.07.2010? Va multumesc
ma refeream la 1 iulie 2009
manuelle a scris:
sunt comerciant, am emis o factura in valoare de 2500 lei scadenta in 28 .11.2009. Plata mi s- facut in 07.07.2008. Cum calculez dobanda legala? Coincide cu dobanda de referinta a BNR, fiind comerciant , dar cum se calculeaza pe aceasta perioada de timp? Se aplica dobanda de referinta din 1 iulie pt toata perioada cuprinsa intre 28.11.2009 - 07.07.2010?

Prevederi legale:
O.G. nr. 9/2000 - privind nivelul dobanzii legale pentru obligatii banesti, prevede:
Art. 2:
“In cazul in care potrivit dispozitiilor legale sau prevederilor contractuale obligatia este purtatoare de dobanzi fara a se arata rata dobanzii, se va plati dobanda legala”.

Legea nr. 356/2002 pentru aprobarea O.G. nr. 9/2000-privind nivelul dobanzii legale pentru obligatii banesti prevede:
Art. 3 al. 2:
“Dobanda legala se stabileste in materie comerciala la nivelul dobanzii de referinta a BNR”.

Art. 3 al. 4:
”Nivelul dobanzii de referinta al BNR, in functie de care se stabileste dobanda legala, este cel din prima zi lucratoare a anului, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul I al anului in curs, si cel din prima zi lucratoare a lunii iulie, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul II al anului in curs.”

Deci, în funcţie de zilele de întârziere de la scadentă, calculaţi dobânda legală, în funcţie de nivelul dobanzii de referinta al BNR din prima zi lucratoare a anului, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul I al anului in curs, si cel din prima zi lucratoare a lunii iulie, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul II al anului in curs.
legalmgm, utilizator
Stiu prevederile acestor acte normative, dar vreau sa vad daca am inteles corect.
In speta:
pt perioada: 28.11.2009 - 31.12.2009 se aplica dobanda din 1 iulie 2009
pt perioada 01.01.2010 - 30.06.2010 se aplica dobanda din 3 ianuarie 2010
pt perioada 01.07 - 07.07.2010 se aplica dobanda din 01.07.2010

E corect?
Multumesc
DA.
Puteti face calculul tabelar in Excel.
legalmgm, utilizator