avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INVOCARE UZUCAPIUNE - HELP !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INVOCARE UZUCAPIUNE - HELP !

HELPPP !!!
Pentru invocarea uzucapiunii este valabila posesia de peste 30 ani asupra unui teren pentru care nu sa platit impozit, dar care sa contopit cu terenul pe care am acte, a fost tot timpul in curtea mea, am plantat pe el, am construit – binenteles fara autorizattie ca nu aveam cum sa o obtin(am si amenda pentru asta), in concluzie m-am comportat ca un adevarat proprietar.
Nu am nici un act prin care am primit in posesie terenul.

Primul pas este sa ma adresez instantei ?
Este suficient in instanta – martori-vecini, pentru dovedirea posesiei ?

CUM SE TIMBREAZA CEREREA ?

Primaria ar putea interveni cumva - ar avea vreun interes? Menztionez ca terenul nu a apartinut Primariei.

Va multumesc all !
Cel mai recent răspuns: n12345 , utilizator 12:35, 7 Iulie 2007
Poti invoca uzucapiunea printr-o actiune in constatare a uzucapiunii adresata judecatoriei in raza careia se afla terenul, insa din pacate pt tine taxa de timbru va fi la valoare. Poti face dovada posesiei prin martori, inscrisuri(daca ai), si orice altceva crezi tu ca ti-ar demonstra posesia.
P.S.: Sterge celalalt topic ca se creeaza confuzii.
Ultima modificare: Vineri, 20 Aprilie 2007
ContSters30587, utilizator
bun - si cine stabileste valuarea ?
Ultima modificare: Vineri, 20 Aprilie 2007
n12345, utilizator
Valoarea o stabileste reclamantul, adica tu, insa daca instanta apreciaza ca valoarea stabilita este vadit derizorie atunci se va faca o expertiza in acest sens, pe care tot tu o vei plati, si se va calcula apoi diferenta de timbru conform valorii din expertiza.
Asa ar trebui sa arate ?

Invoc constatarea uzucapiunii a terenului aflat in ....... in valuare de xxxx ???

Pot plati taxa de timbru la depunerea dos. sau la primul termen - corect ?

Merci :)
Da asa tre sa arate...insa in interiorul unei cereri de chemare in judecata;)
Regula este ca taxa de timbru se plateste inainte a.i. cand depui cererea atasezi la ea si chitanta. Daca reusesti sa treci de primul filtru:) la primul termen nu mai scapi si tre sa platesti. Dupa ce te hotarasti cam cat valoreaza terenul, du-te la judecatorie si intreaba-i cat este taxa de timbru pt o actiune in constatarea uzucapinii la valoarea de xxxx (parca atat ai zis ca valoraza, nu?:)) )

Alte discuții în legătură

Invocare uzucapiune - help ! n12345 n12345 HELPPP !!! Pentru invocarea uzucapiunii este valabila posesia de peste 30 ani asupra unui teren pentru care nu sa platit impozit, dar care sa contopit cu ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa 50-60 de ani!? eleodorul eleodorul Buna,sunt la inceputul cumpararii unui teren extravilan(pasune)care se afla in spatele gradinii mele in suprafata de aproximativ un hectar!M-am interesat la ... (vezi toată discuția)
Renuntare tacita la uzucapiune? kyrrdan kyrrdan Hello! Asi dori o opinie avizata, vis-a-vis de urmatoarea pb. aparuta in practica: Reclamantul X introduce in 2003 actiune in instanta impotriva ... (vezi toată discuția)