Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... imprumut pentru persoane cu dizabilitati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

imprumut pentru persoane cu dizabilitati

Buna ziua!
Sunt incadrata in gradul II de invaliditate(am un picior mai scurt:">). Am aflat de la un coleg nevazator(cu gradul I)ca pot beneficia de un imprumut bancar fara a fi nevoita sa platesc dobanda. Practic ar trebui sa returnez doar banii imprumutati fara dobanzile si comisioanele aferente. Este posibil acest lucru?
Va multumesc!
Legea nr 448/2008 Art 27 Persoanele adulte cu handicap grav si accentuat pot beneficia de credit a carui dobanda se suporta din bugetul de stat,prin bugetul Autoritatii Nationale pentru Persoanele cu Handicap,pentru achizitionare a unui singur mijloc de transport si pentru adaptarea unei locuinte conform nevoilor individuale de acces,cu conditia platii la scadenta a ratelor creditului