Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general furnizori neplatiti din 2005
Discuție deschisă în Contabilitate în general

furnizori neplatiti din 2005

Buna ziua!
Am si eu 2 intrebari:
1) Am un furnizor neplatit din anul 2005 de care am uitat ambii, in valoare de aproape 15000 Ron. In contul 401 imi apare acea suma neplatita. Ce trebuie sa fac pentru a-mi disparea acea suma din cont?
2) Prescriptia intre 2 PJ este 3 ani de la data emiterii facturii sau de la data scadentei?

Va multumesc!
prescriptia este de 3 ani de la data scadentei facturii , daca furnizorul nu a intreprins nici-un demers de recuperare a sumei de la dvs . daca insa a-ti primit notificari de la acesta , termenul decurge de la data ultimei notificari .

suma se face venit : 401=7588 =>sume prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii, reprezentând datorii fată de furnizori, creditori diversi, actionari/asociati (401, 404, 462, 455, 457 si alte conturi în care urmează să se evidentieze sumele respective);

furnizorul va inregistra 6588= 4111 =>sume prescrise, scutite sau anulate, potrivit prevederilor legale în vigoare, reprezentând creante fată de clienti, debitori diversi etc. (411, 461 si alte conturi în care urmează să se evidentieze sumele prescrise sau anulate).
vidiva, utilizator