avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 372 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA creditori chirografari
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA creditori chirografari

Am o societate intrata in insolventa.

Dupa aprobarea planului de reorganizare trebuie inregistrate in contabilitate reducerile de datorie fata de creditorii chrografari si reducerile datoriilor care creditorilor care nu s-au inscris la masa credala.

Care este tratamentul contabil - monografia - acestor operatiuni?

Din punct de vedere al TVA dedusa la vremea ei ce se intampla?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 16:16, 17 Decembrie 2014

Conform ordinului 3055/2009 in creditul contului 758 "Alte venituri din exploatare" se înregistrează:
[ link extern ]
(pag 252)

" -sume prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii, reprezentând datorii fata de
furnizori, creditori diversi, actionari/asociati (401, 404, 462, 455, 457 si alte conturi în
care urmează să se evidentieze sumele respective);"
Pentru bunurile sau serviciile utilizate nu trebuie ajustata TVA.
Cititi si acest articol:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furnizori neplatiti NNorbert NNorbert Buna ziua Cum se contabilizeaza furnizorii neplatiti, de la cei care am facturi mai vechi de trei ani? Multumesc (vezi toată discuția)
Factura neincasata dintr-un contract ce a expirat alexandralazar alexandralazar Am si eu o intrebare.... Am emis o factura pentru prestare de servicii si nu mi-a fost achitata . Intre timp contractul a expirat. Ce trebuie sa fac cu ... (vezi toată discuția)
Acoperire pierdere ani precedenti contexaudit2 contexaudit2 buna ziua! as avea o problema cum se poate acoperi pierderea din anii precedenti 1. prin inregistrare contabila 455=117 fara sa ajungi la registrul ... (vezi toată discuția)