Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA creditori chirografari
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA creditori chirografari

Am o societate intrata in insolventa.

Dupa aprobarea planului de reorganizare trebuie inregistrate in contabilitate reducerile de datorie fata de creditorii chrografari si reducerile datoriilor care creditorilor care nu s-au inscris la masa credala.

Care este tratamentul contabil - monografia - acestor operatiuni?

Din punct de vedere al TVA dedusa la vremea ei ce se intampla?

Conform ordinului 3055/2009 in creditul contului 758 "Alte venituri din exploatare" se înregistrează:
[ link extern ]
(pag 252)

" -sume prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii, reprezentând datorii fata de
furnizori, creditori diversi, actionari/asociati (401, 404, 462, 455, 457 si alte conturi în
care urmează să se evidentieze sumele respective);"
Pentru bunurile sau serviciile utilizate nu trebuie ajustata TVA.
Cititi si acest articol:
[ link extern ]