Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovarea in clasa a functionarului public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovarea in clasa a functionarului public

sunt F.P. referent asistent angajat pe post cu studii medii, si am absolvita facultatea finalizata cu diploma de liceenta inaintea angajarii (pe post cu studii medii). Pe parcursul angajarii am absolvit cu diploma masterat in domeniu.
pot sa particip la un examen organizat pt. ocuparea unei functii publice intr-o clasa superioara celei in care sunt incadrat avand in vedere ca autoritatea publica apreciaza ca studiile absolvite sunt utile pt. desfasurarea activitatii.

va multumesc!
Doar daca se organizeaza concurs pentru ocuparea unei functii publice vacante, nu si la examenul de promovare in clasa, conform studiilor absolvite. Pentru a putea participa la examenul de promovare in clasa, trebuia sa absolviti facultatea (nu master-ul) dupa numirea in functia publica clasa III pe care o ocupati in prezent.