avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Afectiuni incompatibile cod caen 8010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Afectiuni incompatibile cod caen 8010

Exista vreun ordin sau reglementare legala care sa specifice afectiunile medicale incompatibile cu calitatea de Agent de Securitate?
Cel mai recent răspuns: Sorin Farcas , Consilier juridic 21:22, 27 Mai 2010
Vorbiti cu medicul de medicina muncii care deserveste unitatea dvs.
Exista Ordine ale Ministerului Sanatatii vis-a-vis de anumite incompatibilitati , inaptitudini fizice si/sau psihice , pentru anumite funcii si meserii ; sunt completate cu ordine specifice ale anumitor ministere sau institutii in cauza (ex. diminuare reflexe - la piloti, mecanici locomotiva ; intervenirea unor infirmitati - paznici , sportivi; pierderea concentrarii - medici , cadre didactice ) exista lista cu anumite medicamente folosite in tratamente cu efecte temporare incompatibile cu calitatea de conducator auto - multe accidente rutiere ar putea fi evitate daca s-ar tine cont de aceste legi - in fine - anumite teste psiho-medicale ar atesta posibilitatea de a deveni agent de securitate - solutia : medic medicina muncii - stampila + parafa !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Relații de munca eniko69 eniko69 Lucrez în cadrul serviciilor de urgenta, și de curând am avut o colegă cu tentativa de suicid. După 2 săptămâni de concediu medical, dorește ... (vezi toată discuția)
Exercitarea profesiei de medic crystyna04 crystyna04 Ce boli te face inapt de a ti exercita profesia de medic?Multumesc (vezi toată discuția)
Control medical obligatoriu la angajare. adi39 adi39 Buna ziua. M-am angajat la o firma de aproximativ 6 luni.Angajarea s-a facut prin semnarea unui contract de munca pe perioada nedeterminata.La angajare mi s-a ... (vezi toată discuția)