avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... FOND FUNCIAR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

FOND FUNCIAR

BUNA ZIUA. AM SI EU O INTREBARE ; UN DRUM DE EXPLOATARE AGICOLA POATE FI PROPRIETATEA CUIVA? mentionez ;acest drum apare pe harta cadastrala ca D.E .iar vecinul din spatele casei mele vrea sa-l acapareze pe moti ca suprafata de teren trecuta in titlu este mai mare decit in realitate cu toate ca in titlu
figureaza cu parcelaX vecina cu acest D.E.
INTRE TIMP NE-AM JUDECAT PE FOND RESPINGINDUSE ACTIUNEA DE MODIFICARE A T. P.PE MOTIV CA EXPERTIZA NU COLABOREAZA CU O.C.P.I. EL A DESCHIS RECURS PE MOTIV.-INSTANTA DE FOND NU S-A PRONUNTAT CU PRIVIRE LA EXCEPTIA LIPSEI CALITATIIPROCESUALE PASIVE INVOCATA DE INTIMATA COM. LOC FOND FUNCIAR VA ROG LAMURITIMA IN ACEST SENS
VA MULTUMESC
Ultima modificare: Vineri, 1 Octombrie 2010
tiganus2007, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristian Fara , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 13:03, 28 Mai 2010
nu are niciun drept. Este posibil ca suprafata pe titlu sa fie gresita, ori ca suprafata lipsa sa fie ocupata de un alt vecin... si nicidecum de drum.
Drumul de exploatare este proprietatea statului, in administrarea Primariei, pe harta cadastrala este insa inscrisa si latimea drumului, aceasta poate sa fie 4m sau 3m, dar exiasta si drumuri agricole de 2m latime. Este posibil ca vecinul sa ocupe din drum pana la aceasta latime. :(
VA MULTUMESC.
MENTIONEZ;suprafata de teren trecuta in titlu de proprietate este mai mare decit cea de la cadastru pe ace parcela plus vecinatatile sint trecute gresit,el urmarind
ca printro hotarire judecatoreasca sa modifice vecinatatile acaparind si acest D.E
Am inteles ca exista o H. G. in care sint inregistrate toate DRUMURILE DE UTILITATE PUBLICA TOATE D.E.la nielul fiecarei localitati as dori sa o obtin.
Cu stima SI RESPECT tiganus2007
-exista hotarari de consiliu local care pot creea, modifica drumurile agricole....
-raspunsurile le gasiti la primarie, unde va recomand eu sa le faceti o scrisoare pe care sa o inregistrati.
-daca intre dvs si vecinul e un drum.... iar "vecinu" spune ca nu, atunci aveti o limita comuna, ar trebui sa fiti chemat in procesul de rectificare limite, sau ar trebui sa vina un expert judiciar sa masoare - si "instanta" ar trebui sa va asculte.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare tiganus2007 tiganus2007 BUNA ZIUA. AM SI EU O PROBLEMA IN CARE VREAU SA FIU LAMURIT; IN ANUL 1998 S-A EMIS UN TITLU DE PROPRIETATE PENTRU OSUPRAFATA DE TERN XXX IN PARCELA 1111 ... (vezi toată discuția)
Fond funciar tiganus2007 tiganus2007 BUNA ZIUA / ma numesc TIGANUS M locuiesc intro com. din jud. VRANCEA ; MA confrunt cu urmatoarea problema ;in anul 1990 fostul C.A.P. mi-a atribuit ... (vezi toată discuția)
Revendicare imobiliara tiganus2007 tiganus2007 BUNA ZIUA . MA CONFRUNT CU O PROBLEMA MAI DELICATA ; SIUNT IN PROC CU UN VECIN[FOST PROPRIETAR INAINTE DECOLECTIVIZARE] EL REVENDICA O SUPRAFATA DE TEREN DIN ... (vezi toată discuția)