Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CESIUNE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CESIUNE

BUNA SEARA, AM O INTREBARE SI ANUME DACA LA O CESIUNE, CAND DIN CEI DOI ASOCIATI UNUL CESIONEAZA CELUILALT,CEL RAMAS PREIA SI ACTIVUL SI PASIVUL AUTOMAT?, SAU TREBUIE SPECIFICAT IN ACTUL DE CESIUNE,CA CEL RAMAS PREIA SI DATORIILE SI CE ESTE DE INCASAT? MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNS. CU STIMA
prin contractul de cesiune a partilor sociale se preda activul si pasivul corespunzator actiunilor transmise.
Prin contractul de cesiune se preia activul si pasivul.
OK, INTELEG CA PRIN EFECTUL LEGII, IN MOMENTUL CESIONARII, SI PASIVUL SI ACTIVUL SUNT PREDATE RESPECTIV PRELUATE,AUTOMAT, EVIDENT IN PROPORTIE CU PROCENTELE CESIONATE. CORECT?? CU STIMA
prin cesiune se preia activul
Prin cesiune se transmite dreptul de proprietate asupra capitalului social

Activul si pasivul apartin societatii nu asociatilor
Raspunderea pt ce se intampla in soc este a administratorului !!!