Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj succesioral expertiza topo
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj succesioral expertiza topo

Buna ziua !
Daca sunteti amabil a va rog sa-mi spuneti daca pentru iesire din indiviziune cu anumite imibile din parcele comune care vor fi dezmembrate si la care sunt mai multi copartasi este imperios necesara o expertiza topo ?
Eu asi dori sa evit aceasta expertiza topo, pentru a evita costul financiar expertizei topo, destul de mare.
Va multumesc pentru amabilitate !
Fara expertiza nu se poate partaja. Prin expertiza se identifica imobilul, se stabilesc vecinatatile, se lotizeaza in functie de cotele coproprietarilor.
Da, este obligatorie dar si necesara efectuarea unei expertize topo care sa identifice pe schita de plan terenurile, sa le masoare , sa le delimiteze si sa le evalueze.
De altfel, in baza evaluarii facute de expert va fi aplicata si taxa de timbru de 3% ce trebuie platita in astfel de procese.
De asemenea, intotdeauna recomand ca pe langa expertul desemnat prin tragere la sorti ca partile sa-si numeasca si un expert consilier care va putea formula obiectiuni la raportul initial.
-va trebuie "expertiza" doar daca faceti iesirea din indiviziune intr-un proces.
-la notar trebuie ca imobilele sa fie inscrise in CF - si aceasta inscriere se face in urma unor documentatii a unor autorizati cadastru.
-dupa inscrierea in CF daca si numai daca impartiti un imobil intre cei cu care iesiti din indiviziune va trebuie o alta documentatie de parcelare ( autorizat cadastru, taxe...)
-la OCPI din judetul dvs gasiti lista cu "autorizati cadastru" ( onorariile nu depind de "imobil" ci de persoana autorizata ;) )

-pentru a evita "parcelarea" unii prefera in cazul mai multor imobile sa le imparta in intregime ( la fiecare cate unul) urmand ca diferentele sa si le compenseze in bani.
Cristian Fara, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
va multumesc de raspuns !
Dar imi cer scuze de insistenta, Instanta nu poate lua in considerare la iesirea din indiviziune si planuri extrajudiciare care sunt mai putin costisitoare din punct de vedere financiar ?
Va multumesc anticipat pt raspuns !