Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se platesc sau NU, orele efectuate sambata, duminica?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se platesc sau NU, orele efectuate sambata, duminica?

Decizia 1415/2009 a Curtii Constitutionale se refera si la orele efectuate in zilele nelucratoare sau, exclusiv la "orele suplimentare"??

art. 20 din Legea 330/2009 zice asa:
Art. 20. - Munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se plateste cu un spor de 100% din salariul de baza al functiei indeplinite. Munca astfel prestata si platita nu se compenseaza si cu timp liber corespunzator.

insa art. 30 alin.(7) vine si el cu:
(7) Prevederile art. 19 alin. (2), art. 20 si 24 nu se aplica in anul 2010.

Art. 11 din Legea 329/2009 spune ca:
"Prin derogare de la prevederile art. 119 din Legea nr. 53/2003 � Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, de la data intrarii in vigoare a prezentei legi pana la data de 31 decembrie 2010, munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite acordate pana la data de 31 decembrie 2010, pentru activitatea prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal in cursul anului 2009, si pana la data de 31 martie 2011, pentru activitatea suplimentara prestata in anul 2010."

Nu mai pun lasocoteala articolele din Codul muncii..sa inteleg ca, in toate articolele astea, "munca suplimentara", se refera doar la "munca desfasurata in afara programului de lucru normal" si nu la activitatea de desfasurata sambata, duminica???
Din ce-am citit pe forum am inteles ca orele din zilele nelucratoare, se compenseaza cu ore libere platite + spor de 100%?? Nu mai inteleg. :-/
swamerra, utilizator
Art. 52 Codul Muncii mentioneaza ca sambata si duminica sunt de regula considerate ca fiind cele doua zile consecutive de repaus saptamanal la care are drept angajatul. Daca in cursul acestor zile, activitatea de la locul de munca nu poate fi intrerupta, atunci prin conditiile contractului colectiv de munca la nivel de unitate se va stabili:
- alte zile ale saptamanii cand sa se acorde repausul saptamanal;
ori
- o perioada mai mare care sa cuprinda cumulat zilele de repaus saptamanal.

Art. 41 alin. (3) lit. c) Codul Muncii explica faptul ca pentru orele lucrate in zilele libere ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite, se acorda acel spor de 100% din salariul de baza.

Asadar, orele lucrate in zilele libere se compenseaza in prima faza cu ore libere platite. Daca nu se realizeaza acest lucru, se acorda sporul de 100% din salariul de baza - adica, veti fi platita ca si cum ati fi lucrat la program normal.
Roxana Ana Cernat , Consultant resurse umane
Sa vad daca am inteles:
- daca nu se compenseaza cu timp liber platit, orele efectuate sambata si duminica, se platesc totusi cu acel spor de 100% (?)

In art. 30 alin.(7) din Legea 330/2009 zice ca, articolul 20 referitor la plata sporului de 100%, nu se aplica in anul 2010. Si atunci ce aplic? Legea 330 sau Codul muncii? ca se bat cap in cap.
swamerra, utilizator
Legea 330 se aplica inaintea Codului Muncii in sectorul bugetar (Codul muncii este legislatia generala, iar legea 330 este legea speciala). Ca urmare, in 2010 nu se platesc nici un fel de ore suplimentare (nici sambata, nici duminica, nici de Craciun sau Anul Nou, sau oricand). Ele trebuie compensate cu timp liber corespunzator. repet, doar in sectorul bugetar, caruia i se aplica legea 330.
Multumesc.
swamerra, utilizator
Cernat Roxana Ana a scris:

Art. 52 Codul Muncii mentioneaza ca sambata si duminica sunt de regula considerate ca fiind cele doua zile consecutive de repaus saptamanal la care are drept angajatul. Daca in cursul acestor zile, activitatea de la locul de munca nu poate fi intrerupta, atunci prin conditiile contractului colectiv de munca la nivel de unitate se va stabili:
- alte zile ale saptamanii cand sa se acorde repausul saptamanal;
ori
- o perioada mai mare care sa cuprinda cumulat zilele de repaus saptamanal.

Art. 41 alin. (3) lit. c) Codul Muncii explica faptul ca pentru orele lucrate in zilele libere ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite, se acorda acel spor de 100% din salariul de baza.

Asadar, orele lucrate in zilele libere se compenseaza in prima faza cu ore libere platite. Daca nu se realizeaza acest lucru, se acorda sporul de 100% din salariul de baza - adica, veti fi platita ca si cum ati fi lucrat la program normal.

Nimic mai fals,daca ne referim la cei carora li se aplica Codul Muncii.
Adica veti fi platit(a) dublu nu ca si cum ati fi lucrat program normal
rosu gheorghe, utilizator