Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit.

Buna ziua! Pentru un imobil,teren,autoturism , Directia de venituri ,stabileste un impozit in baza Declaratiei de impunere sub semnatura olografica. S-au stabilit (banuiesc ca e la nivel national ) doua intervale de plata ( 31 martie , 30 septembrie) pentru anul fiscal in curs . Pentru plata integrala pana la data de 31 martie se acorda o bonificatie de 5-10 % in functie de primariile locale.Dupa aceasta data se percep penalitati de intarziere de 0,2%/zi intarziere!!.Un an fiscal incepe la 01 ianuarie si se termina la 31 decembrie , iar dupa aceasta data se pot percepe penalitati de intarziere. Exista baza legala pentru acest abuz din partea primariilor locale?Va multumesc
Termen de plata a taxelor locale pentru Semestru 1 este 31 martie, iar pentru Semestrul 2 este 30 septembrie. Plata dupa aceste termene atrage dupa sine calcularea majorarilor de intarziere de 0,1 %/zi deaocamdata.
Incepand cu 01.07.2010 cuantumul majorarilor de intarziere la taxe locale se ridica la 2 % calculata pe luna sau fractiune de luna.
Alambicat raspuns , in fapt ati repetat cele enumerate de mine. Astept raspuns la intrebare.Multumesc