Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Greva-aspecte legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Greva-aspecte legale

Legea conflitelor de munca spune ca:
ART. 42
(1) Hotararea de a declara greva se ia de catre organizatiile
sindicale reprezentative participante la conflictul de interese, cu
acordul a cel putin jumatate din numarul membrilor sindicatelor
respective.
(2) Pentru salariatii unitatilor in care nu sunt organizate
sindicate reprezentative hotararea de declarare a grevei se ia prin vot
secret, cu acordul a cel putin unei patrimi din numarul salariatilor
unitatii sau, dupa caz, ai subunitatii, compartimentului sau grupului
de salariati in care s-a declansat conflictul de interese.

...este cunoscut ca aproape toate grupele sindicale din scoli nu au personalitate juridica ...in acesta situatie conteaza decizia majoritatii din grupa sindicala sau trebuie sa se astepte decizia de la nivelul judetului?...daca intr -o grupa sindicala nu este majoritate pentru greva minoritatea poate face greva?
Cadrele didactice membre de sindicat dintr-o retea scolara (gupa sindicala, cu o numiti dumneavoastra preluand terminologia de dinaite de '89) fac parte din sindicatul preuniversitar constituit la nivelul Inspectoratului Scolar Judetean.
Si in cadrul unei unitati de invatamant (scoala) se poate declansa o greva, dar aceasta trebuie coordonata de organele de conducere ale sindicatului la nivel de judet.
arhontele a scris:

Legea conflitelor de munca spune ca:
ART. 42
(1) Hotararea de a declara greva se ia de catre organizatiile
sindicale reprezentative participante la conflictul de interese, cu
acordul a cel putin jumatate din numarul membrilor sindicatelor
respective.
(2) Pentru salariatii unitatilor in care nu sunt organizate
sindicate reprezentative hotararea de declarare a grevei se ia prin vot
secret, cu acordul a cel putin unei patrimi din numarul salariatilor
unitatii sau, dupa caz, ai subunitatii, compartimentului sau grupului
de salariati in care s-a declansat conflictul de interese.

...este cunoscut ca aproape toate grupele sindicale din scoli nu au personalitate juridica ...in acesta situatie conteaza decizia majoritatii din grupa sindicala sau trebuie sa se astepte decizia de la nivelul judetului?...daca intr -o grupa sindicala nu este majoritate pentru greva minoritatea poate face greva?

Conteaza decizia majoritatii pentru a se aproba hotararea de a declansa greva ... minoritatea nu poate hotari intr-un sindicat declansarea grevei .. in acest sens , se exprima (prin interpretare, per a contrario) textul de lege citat de catre dvs.