Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale taxa de timbru - somatie de plata...va rooooog mult!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

taxa de timbru - somatie de plata...va rooooog mult!

cum se plateste sau se calculeaza taxa de timbru.....este fixa sau este la valoare#-o!
in legislatie unde pot sa caut in afara de 5/2001 sau 146/1997....
ca nu prea inteleg:((,
uni zic ca este cam optional....:D
multumesc anticipat:)
somatia de plata are taxa fixa, 39 ron art.3 oindice1 din legea timbrului
multumesc din suflet pt raspunsul fulger!
=D>
asa este ai dreptate...intre timp am tot citit si eu,
poate intr-o viata anterioara am fost blonda!:">:((
haideti sa nu fim sarcastici, probabil voia sa intrebe de timbru judiciar, care difera de la o instanta la alta#-o
la unele instante din tara se timbreaza cu 30 de bani, la altele, la valoare:((
pentru somatia de plata, prevederile art. 3 din OG 32/1995 sunt aplicate in functie de cum apreciaza judecatorul...inca nu exista o practica unitara...
exact cum a zis si Romy, timbrul judiciar este de 0.3 ron afara de cazul cand judecatorul cere timbrarea la valoare.
In orice caz e bine sa platesti numai 0.3 Ron si daca judecatorul iti pune in vedere sa platesti mai mult, platesti la urmatorul termen sau pana la sfarsitul sedintei