avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale taxa de timbru - somatie de plata...va rooooog mult!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

taxa de timbru - somatie de plata...va rooooog mult!

cum se plateste sau se calculeaza taxa de timbru.....este fixa sau este la valoare#-o!
in legislatie unde pot sa caut in afara de 5/2001 sau 146/1997....
ca nu prea inteleg:((,
uni zic ca este cam optional....:D
multumesc anticipat:)
Cel mai recent răspuns: dumitrapetruta , utilizator 15:52, 9 Mai 2007
somatia de plata are taxa fixa, 39 ron art.3 oindice1 din legea timbrului
multumesc din suflet pt raspunsul fulger!
=D>
asa este ai dreptate...intre timp am tot citit si eu,
poate intr-o viata anterioara am fost blonda!:">:((
haideti sa nu fim sarcastici, probabil voia sa intrebe de timbru judiciar, care difera de la o instanta la alta#-o
la unele instante din tara se timbreaza cu 30 de bani, la altele, la valoare:((
pentru somatia de plata, prevederile art. 3 din OG 32/1995 sunt aplicate in functie de cum apreciaza judecatorul...inca nu exista o practica unitara...
exact cum a zis si Romy, timbrul judiciar este de 0.3 ron afara de cazul cand judecatorul cere timbrarea la valoare.
In orice caz e bine sa platesti numai 0.3 Ron si daca judecatorul iti pune in vedere sa platesti mai mult, platesti la urmatorul termen sau pana la sfarsitul sedintei

Alte discuții în legătură

Taxe somatie de plata julien_slbz julien_slbz Cu cat se timbreaza somatia de plata in ceea ce priveste timbrul judiciar?poate ma ajuta cineva....merci (vezi toată discuția)
Cum ar fi corect ??? julien_slbz julien_slbz Pt somatia de plata se achita taxa de 39 lei...asta e clar... Dar pt timbrul judiciar ?? se aplica art. 3 alin 1 sau art. 3 alin 2 din OG 32/95 ? Intreb ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru judiciar somatie de plata m0nique m0nique Pentru inaintarea unui dosar (somatie de plata) la Tribunalul Giurgiu (domiciliul debitorului) unde trebuie achitata taxa de timbru judiciar, in conditiile in ... (vezi toată discuția)