Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CUM AR FI CORECT ???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CUM AR FI CORECT ???

Pt somatia de plata se achita taxa de 39 lei...asta e clar...
Dar pt timbrul judiciar ?? se aplica art. 3 alin 1 sau art. 3 alin 2 din OG 32/95 ?
Intreb intrucat am dat peste judecatori ( tocmai iesiti de pe bancile scolilor ) care aplica art 3 alin 2...motivat de faptul ca alin 1 se refera la fondul cauzei, iar la somatia de plata nu se intra in judecarea fondului...si dute cu teancul de timbre judiciare de 0,15 lei....:))
ce pareri aveti...?
Stai .... ca nu-nteleg:(
Taxa de timbru e fixa iar timbrul judiciar e la valoare?!!:O
taxa jud. 39 RON si timbru judiciar 0,30 Ron pt somatia de plata.
asa am timbrat si eu....cu 39 si 0,3...dar, sunt judecatori ( numai femei, desi nu are importanta ) care mi-au impus sa atasez timbru judiciar in functie de valoarea creantei...sub sanctiunea anularii cererii...motivatia a fost ca " asa consider eu ca judecator "...sec !!..=D>
de nevoie, am adus dupa sedinta timbre in completare....asta pentru a evita caile de atac...aveam si nevoie urgenta de titlul executoriu...
e o ciudatenie si pt mine...dar treb sa o accept...:((
sunt si judecatori barbati care cer sa timbrezi la valoare, depinde de locatia instantei la care te judeci#-o
sunt convins că ai dreptate romy.....nu sexul contează în astfel de situaţii...:))....ci motivarea deciziei...pe care nu am "prins-o"...