avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CUM AR FI CORECT ???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CUM AR FI CORECT ???

Pt somatia de plata se achita taxa de 39 lei...asta e clar...
Dar pt timbrul judiciar ?? se aplica art. 3 alin 1 sau art. 3 alin 2 din OG 32/95 ?
Intreb intrucat am dat peste judecatori ( tocmai iesiti de pe bancile scolilor ) care aplica art 3 alin 2...motivat de faptul ca alin 1 se refera la fondul cauzei, iar la somatia de plata nu se intra in judecarea fondului...si dute cu teancul de timbre judiciare de 0,15 lei....:))
ce pareri aveti...?
Cel mai recent răspuns: julien_slbz , utilizator 08:08, 9 Februarie 2007
Stai .... ca nu-nteleg:(
Taxa de timbru e fixa iar timbrul judiciar e la valoare?!!:O
taxa jud. 39 RON si timbru judiciar 0,30 Ron pt somatia de plata.
asa am timbrat si eu....cu 39 si 0,3...dar, sunt judecatori ( numai femei, desi nu are importanta ) care mi-au impus sa atasez timbru judiciar in functie de valoarea creantei...sub sanctiunea anularii cererii...motivatia a fost ca " asa consider eu ca judecator "...sec !!..=D>
de nevoie, am adus dupa sedinta timbre in completare....asta pentru a evita caile de atac...aveam si nevoie urgenta de titlul executoriu...
e o ciudatenie si pt mine...dar treb sa o accept...:((
sunt si judecatori barbati care cer sa timbrezi la valoare, depinde de locatia instantei la care te judeci#-o
sunt convins că ai dreptate romy.....nu sexul contează în astfel de situaţii...:))....ci motivarea deciziei...pe care nu am "prins-o"...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe somatie de plata julien_slbz julien_slbz Cu cat se timbreaza somatia de plata in ceea ce priveste timbrul judiciar?poate ma ajuta cineva....merci (vezi toată discuția)
Valoare timbru judiciar intre 0,30 ron si 5 ron ? in functie de opinia instantei ? discover discover \" Valoarea timbrului judiciar variaza in functie de opinia instantei unde este depusa sau judecata cererea avand ca obiect somatia de plata, intre 0,30 RON si ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru judiciar somatie de plata m0nique m0nique Pentru inaintarea unui dosar (somatie de plata) la Tribunalul Giurgiu (domiciliul debitorului) unde trebuie achitata taxa de timbru judiciar, in conditiile in ... (vezi toată discuția)