Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... valoare timbru judiciar intre 0,30 ron si 5 ron ? In ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

valoare timbru judiciar intre 0,30 ron si 5 ron ? In functie de opinia instantei ?

" Valoarea timbrului judiciar variaza in functie de opinia instantei unde este depusa sau judecata cererea avand ca obiect somatia de plata, intre 0,30 RON si 5 RON."

Buna ziua ,vreau sa depun la judecatoria Cornetu (Ilfov) o cerere pentru emiterea somatiei de plata . Nu stiu , daca e sa ma iau dupa citatul de mai sus , ce valoare au taxele. Ma puteti ajuta ? Ma refer si la timbru si la taxa judiciara.

Va multumesc ,
Neagu C
39 lei + 0,3 bani timbru judiciar
Taxa de timbru este de 39 lei iar timbrul judiciar variaza in functie de valoarea creantei.
Daca valoare este de 1839,98 ron ?

Multumesc
Probabil 0,5 lei, insa veti primi prin citatie valoarea. Puteti sa depuneti timbrul judiciar la primul termen de judecata.