avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... durata care se ia in calcul la un recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

durata care se ia in calcul la un recurs

cum se calculeaza timpul scurs de la comunicarea unei decizii la un proces civil de recuperare fonduri banesti pana la depunerea recursului
zile lucratoare sau zile calendaristice
la mine in decizia pe care am primit-o esre comunicat ca parata poate face recurs in termen de 10 zile de la comunicare
Cel mai recent răspuns: simo79 , utilizator 23:10, 31 Mai 2010
De la primirea deciziei, parata va avea 10 zile calendaristice timp sa formuleze recurs. Daca termenul se va considera implinit intr-o zi de sarbatoare legala atunci termenul se va implini la sfarsitul primei zile lucratoare ce urmeaza.
Succes.
av.M.Hornea
se calculeaza pe zile calendaristice si nu se iau in calcul prima si ultima zi.
La data cea mai recenta aplicata de factorul postal(data stampilei postei) adaugati 12!
Dar o hotarare comunicata in data de 8, cu termen de recurs 15 zile,data de 25 a aceleiasi luni,martie, este considerata a fi in termenul legal de declarare a recursului?
Multumesc anticipat pt un raspuns
Din pacate nu, recursul este tardiv formulat, ultima zi de declarare a recursului a fost in data de 24 03.2010.:sorry:

Alte discuții în legătură

18 zile trecute de la comunicarea hotararii. pot cere respingerea recursului ca fiind tardiv formulat? picsipoc picsipoc Intr-un proces de contencios administrativ prima instanta a dat hotararea irevocabila in favoarea mea cu termen de recurs de 15 zile. Conform dovezii de ... (vezi toată discuția)
Recurs - tardiv ?? AFANFANA AFANFANA Pe data de 30 ale luni(data postei ) primesc Comunicare de la Tribunal cu Decizia Civila pe data de 18 ale luni urmatoare se inregistreaza recursul la Tribunal ... (vezi toată discuția)
Termen recurs miky_30 miky_30 Buna seara, Am primit comunicarea unei hotarari in litigii de munca ,pe 28 .02.2011.Trebuie sa fac recurs,in termen de 10 zile .Cand expira termenul pentru ... (vezi toată discuția)