Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Mama mea are varsta de 55 de ani.Are lucrati 31 de ani si 6 luni in sanatate ca asist. medicala din care 7 ani si 6 luni lucrati la spit.tbc.Si-a depus dosarul pt pensie anticipata in martie 2008 .Si-a depus sporurile si i-au cerut grupa pt anii lucrati in tbc.Pe adeverinta cu grupa .in loc de grupa intaia speciala s-a trecut grupa a doua speciala.Pe c m este specificata grupa intaia speciala.Ce semnifica grupa a doua speciala? Are dreptul la pensie anticipata?
daca da ce are de facut mai departe?Dosarul i-a fost respins pt ca n-a dus adeverinta cu grupa.N-a dus adeverinta pt ca in loc de gr.I-a are trecut gr II-a speciala.
mult succes echipei avocatnet in continuare si multumim ca santati inntotdeauna alaturi de noi!=D>=D>:luck::wave:
tomoiaga_ramona@yahoo.com
1. Acum, la varsta de 55 de ani poate depune dosarul pentru pensie anticipata partiala. Dosarul se depune cu 30 de zile inainte de indeplinirea conditiilor de pensionare. La aceasta varsta, pentru pensia anticipata partiala, nu mai are importanta grupa de munca. Aceasta are importanta la reducerea varstei pentru pensionare de limita de varsta.
2. Nu exista gr.I de munca speciala sau gr.a II-a de munca speciala ci gr.I de munca, grupa a II-a de munca (pana la 01.04.2001) si conditii deosebite de munca si conditii speciale de munca (incepand cu data de 01.04.2001).
3. Daca in carnetul de munca are trecuta perioada in care a lucrat in gr.I de munca si baza legala a acordarii ei nu mai este nevoie de adeverinta de confirmare.
4. Singura problema este ca Guvernul vrea sa suspende (cel putin pana la finele acestui an) pensionarile anticipate. Deoarece inca nu a aparut legea care sa impuna asta poate sa incerce sa depuna dosarul la Casa de Pensii, fara adeverinta aceea.
inca odata mii de multumiri d-le tudor valeriu si echipei avocat net=D>:D:luck: