Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor

Am un copil dar nu sunt casatorit cu mama lui.Copilul e trecut pe numele meu .daca ea pleaca din casa tot cu copil fara sa imi zica nimica pot face reclamatie la politie ptr rapire ??
multumesc anticipat si multumesc si ptr raspunsurile anterioare
buna ziua .
nu puteti face planegere pt. rapire in acest caz.
puteti solicita in instanta incredintarea minorului spre crestere si educare.
daca instanta vi-l acorda dvs.,printr-o hotarare definitiva si irevocabila, mama minorului nu va putea sa plece din tara fara a avea acordul dvs. pt a-l lua cu dansa pe minor . de asmenea va beneficia doar de un program de vizitare a minorului, daca -l ca solicita .
Nu puteti face plangere la politie pentru rapire, (in dreptul nostru penal nu avem o astfel de infractiune).
Introduceti o actiune in instanta pentru:
- incredintare minor sau
- stabilire program vizita minor.
Mama nu va putea sa plece cu copilul din tara atata timp cat copilul nu i s-a incredintat printr-o hotarare irevocabila fara acordul dv. ;)